6.5.2021 14.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace
V úpravně vody Želivka spustili zkušební provoz čištění uhlím
V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili testovací provoz nové technologie čištění vody s pomocí aktivního uhlí. ČTK a Deníku to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
Nová technologie podle něj stála asi 1,2 miliardy korun. Stejný způsob čištění bude využívat i vodárna v Podolí, která by se podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka měla brzy znovu zapojit do distribuce vody v metropoli. Nyní funguje jen jako záložní zdroj. Modernizaci úpravny, kterou z 90 procent vlastní hlavní město, provedlo sdružení vedení firmou Metrostav, jež postavilo novou halu o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavenou filtry s granulovaným aktivním uhlím. Dosud úpravna využívala pískové filtry, dezinfekci ozonem a úpravu vápenným hydrátem a plynným chlorem. Stavba začala v říjnu 2018.
Podle Hlubučka čištění uhlím umožňuje z vody dostat látky, u kterých to dosud nešlo, například zbytky léčiv, hormony nebo pesticidy. Náměstek dodal, že město původně plánovalo využívat k filtraci uhlí z Polska, ale nakonec nakoupilo dražší a kvalitnější ze Spojených států.
Rekonstrukce se dokončuje také ve vodárně v Podolí, která by měla po letech znovu začít dodávat Pražanům pitnou vodu rovněž s využitím čištění přes aktivní uhlí. Podolskou vodárnu provozuje PVK, podle jejího mluvčího Mrázka by měla do ostrého provozu vstoupit na přelomu května a června. Město také plánuje propojit podolskou vodu s Florou novým přivaděčem. Vodárna v Podolí ukončila pravidelný provoz v roce 2002.
Úpravna vody Želivka je největší úpravnou vody pro Prahu, podle jejích webových stránek se podíl na zásobování metropole pohybuje kolem 74 procent. Zařízení vstoupilo do provozu v roce 1972. Voda je do úpravny dodávána z vodárenské nádrže Švihov a z ní pokračuje do vodojemu v Jesenici. Vodu z Želivky kromě Prahy odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Praha pak získává část vody také z vodního zdroje Káraný.
ČTK, ilustrační foto Naše voda (odebírání vzorků VN Želivka)
6.5.2021 14.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě