24.3.2021 11.34, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
VaK Zlín by podle Zlína měly ukončit současný provozní model
Město Zlín coby největší akcionář společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyzvalo, aby nadcházející valná hromada firmy uložila jejímu představenstvu povinnost udělat veškeré kroky k získání vlastnické kontroly nad provozováním vodohospodářské infrastruktury. Měl by být také ukončen provozní model se současným provozovatelem, kterým je společnost Moravská vodárenská. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Valná hromada by se měla uskutečnit na konci května, termín však ještě stanoven není, řekl dnes ČTK Melzer.
Na Zlínsku funguje takzvaný provozní model, při němž VaK Zlín vlastní vodárenskou infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské (MOVO). VaK Zlín vlastní společně obce a města, Veolia je soukromá firma. Provozní model má trvat do roku 2034. Kritizují jej někteří menší akcionáři, ve věci se vede několik soudních sporů. Znesvářené strany se v mediačním řízení snaží o dosažení dohody.
Město Zlín svou výzvou podle primátora Jiřího Korce (ANO) reaguje na složitá jednání v mediačním řízení mezi společností VaK Zlín, MOVO a městy Otrokovice a Fryšták. „Z pozice města chceme dát najevo svůj jednoznačný postoj k situaci ve VaKu, a jasně říkáme, jaká je naše představa o dalším směřování způsobu provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku. Veškeré kroky, které navrhujeme, ovšem nesmí mít negativní dopady na aktuální výši ceny vodného a stočného. Stejně tak se nesmí snížit investiční prostředky VaKu do vodárenské infrastruktury,“ uvedl Korec.
„Ačkoliv město Zlín není účastníkem žádného soudního sporu, snažíme se v této věci dlouhodobě velmi intenzivně najít kompromisní řešení. Pokud zainteresované strany sporů naleznou společnou řeč, v což pevně věřím, může být celá věc vyřešena s konečnou platností do konce roku 2021, čímž bude téměř 17 let trvající martyrium ohledně provozování vodárenské infrastruktury ukončeno ve prospěch všech odběratelů vody na Zlínsku,“ uvedl Korec.
Ve Zlíně se loni s krajskými volbami konalo místní referendum o vodárenství, jeho smyslem podle iniciátorů bylo to, aby se hospodaření s vodou vrátilo do rukou měst a obcí Zlínska. Lidé se v referendu vyslovili pro to, aby město nepokračovalo v současném modelu vodohospodářství. Korec již dříve uvedl, že se s MOVO jedná i o zkrácení provozní smlouvy.
Zdroj: ČTK
24.3.2021 11.34, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace