30.8.2013 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace
Válka o vodu
Válku rozpoutala před měsícem Potravinářská komora a jejím terčem se stala kohoutková voda. Připomíná tzo ve svém posledním vydání týdeník Reflex.
Tisková zpráva, kterou komora vydala, se podle Reflexu snaží navodit dojem, že kohoutková voda je závadná a že bychom si na ni měli dát pozor. Významným členem Potravinářské komory je totiž Svaz minerálních vod, jenž se dnes cítí ohrožen poklesem spotřeby balené vody. Od roku 2004 se spotřeba nealkoholických nápojů snížila více než o desetinu, přičemž balené vody se vypilo téměř o čtvrtinu méně, což v přepočtu znamená pokles z 888 miliónů litrů na 672 miliónů v roce 2011. Důvodů pro tento pokles je možné najít několik.
Především po listopadu 1989 nastal boom balených vod. Z psychologického hlediska to byl faktor, který spotřebiteli navozoval představu, že konečně dosáhl úrovně západních sousedů, kde balená voda byla něčím zcela přirozeným. Svou roli sehrála i nedůvěra v kohoutkovou vodu, kdy zastaralá vodní potrubí spolu s nadužíváním chemikálií v půdě budily oprávněné obavy o její kvalitě. To vše je dnes minulostí. Až na pár výjimek v okrajových oblastech Čech je kohoutková voda zcela nezávadná a stopové prvky, jež se naleznou v té zbývající, nepřevyšují povolené normy. Stopové prvky závadných chemických látek se přitom našly i v balených vodách. Z testů, které uskutečnil v roce 2009 iTest, kohoutková voda vyšla dokonce lépe než balená. Příklon ke kohoutkové vodě a sirupům se tak jeví jako zpětný příklon k běžnému spotřebitelskému chování.
Nezanedbatelné jsou i další faktory, jako zvýšený příklon k ekologickému chování, v němž PET láhev sehrává roli jednoho z největších ďáblů znečišťujících životní prostředí. K poklesu přispěla i ekonomická krize, kvůli níž lidé dávají přednost levnější vodě kohoutkové. Ta se ostatně v posledních letech stává hitem i v restauračních zařízeních. Známý je projekt „Čerstvá kohoutková? Stačí říct“, do něhož se zapojilo jenom v Praze pět set podniků, v celé ČR je to ještě o tři sta více.
Nad „válkou o vodu“ by se dalo mávnout rukou jako nad jedním z mnoha konkurenčních bojů, byť jsou v něm používány nefér argumenty. Jenže nelze zapomenout, že v době vydání zprávy nastupoval bývalý šéf Potravinářské komory Miroslav Toman do funkce ministra zemědělství.
Zdroj: Reflex
30.8.2013 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace