27.7.2023 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Vážní lístky a podmínky archivace
Portál enviprofi.cz publikoval odpověď na další z mnoha dotazů, týkající se tentokrát problematiky odpadů. Konkrétní dotaz zněl: Prosím o info, zda originály vážních lístků odpadů se musí archivovat po dobu 5 let, stejně jako průběžná evidence odpadů? Zde je následující odpověď:
Praxe je taková, že se archivuje vážní lístek, předávací list odpadu, ohlašovací list přepravy nebezpečného odpadu (OLPNO) nebo také faktura, ale pozor, jen pokud jsou na ní veškeré náležitosti k provedení záznamu do průběžné evidence. To všechno jsou doklady, které prokazují, či jinak dokládají, že došlo k předání odpadu mezi dvěma subjekty. Průběžnou evidenci máte povinnost archivovat 5 let a kontrolní orgán vždy vyžaduje doklad k ověření pravdivosti provedeného záznamu. Nezáleží na tom, o jaký doklad se jedná, ale musí prokázat, že došlo k předání, a podloží pravost záznamu. Vážní lístek je jen doklad z váhy o hmotnosti váženého. Pokud nemá náležitosti k doložení předávky odpadu, pak sám o sobě není vhodným dokladem. Vážní lístek je dokladem pro fakturaci, kde proti váze máme ve smlouvě cenu za tunu a můžeme vypočítat cenu za službu.
Vážní lístky bývají připojeny jako jeden z dokladů u faktury a popravdě nikde není napsáno, že pro průběžnou evidenci jej mít musíte. To neplatí ale pro nebezpečné odpady, kde máme povinnost shraňovat doklady související s přepravou 5 let (§ 46 odst. 1 písm. c zákona č. 541/2020 Sb.). K doplnění ještě mohu dodat, že v § 94 odst. 2 je uložena povinnost v průběžné evidenci uvést „údaje o množství odpadu“, je na vás, jak budete kontrolnímu orgánu při kontrole dokazovat, kolik to vážilo.
Když se ale budeme výhradně držet povinností, které vyplývají ze zákona č. 541/2020 Sb., tak v § 94 odst. 2 je napsáno, že se evidence vede „způsobem, s četností záznamů a v rozsahu stanoveném vyhláškou ministerstva“. Vyhláška č. 273/2021 Sb. v § 26 uvádí, že se vede „podle listu 2 přílohy č. 13“. Jinými slovy z povinností popsaných v platných předpisech naopak nevyplývá mít k průběžné evidenci jakékoliv doklady. Při kontrole máte povinnost předložit průběžnou evidenci a ukazování dokladů by vám mohlo paradoxně i uškodit, kdyby náhodou průběžná evidence nebyla vedena tak úplně „přesně a správně“.
Zdroj: https://www.enviprofi.cz/, Verlag Dashöfer, Ilustrační foto Naše voda
27.7.2023 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Poradna
Aktuality
Voda v řece Svratce u Jimramova už proudí historickým korytem
Akt. 3.12.2024 15.07Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Voda v Trutnově zdraží o 10 pct
Akt. 3.12.2024 15.06Rubrika: Voda a naše peněženka