30.4.2014 0.43, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Ve Valašském muzeu zrekonstruovali skoro kilometrový vodní náhon
Téměř rok trvající rekonstrukce unikátního vodního náhonu ve Valašském muzeu v přírodě je hotová. Oznámila to Petra Valíčková z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm s tím, že obnovou prošel jak náhon v délce 800 metrů od vtokového objektu na Rožnovské Bečvě až po správní budovu muzea, tak oba rybníky v Mlýnské dolině a rybník v Dřevěném městečku.
„Smluvní termín byl do konce roku 2014, ovšem s ohledem na příznivé klimatické podmínky v průběhu zimy se firmě podařilo práce zdárně dokončit v kratším termínu. Nebude tím již narušen průběh prohlídek v areálu Mlýnské doliny, který se otevírá návštěvníkům právě od 1. května a ukázky prací na vodních technických stavbách jsou závislé na funkčnosti tohoto díla“, uvedl Milan Gesierich, technický náměstek muzea.
Zajímavá je historie samotného náhonu. Mlýnský náhon, náročné a důmyslné technické dílo, poháněl již v roce 1507 dva mlýny postavené na periferii města Rožnova. Voda do něho byla vpuštěna stavidlem nad takzvaným horním splavem a byla vedena v délce necelých dvou kilometrů středem města až do jeho jižní části, kde stál vrchnostenský mlýn, později papírna. V severní části poháněla voda mlýn a později také pilu, která byla k mlýnu přistavěna. Sloužil déle než 400 let. Domácnosti z ní braly vodu na vaření, hospodyně v ní máchaly prádlo, hospodáři napájeli dobytek. Držely se tam ryby a raci. Koupaly se v ní děti. V dobách socialismu sloužil náhon jako zdroj užitkové vody pro objekty národního podniku Loana Rožnov, Severomoravské mlýny a pekárny a Vratimovské papírny v Rožnově, které byly posledním průmyslovým zařízením užívajícím strouhu. Pro náročnost a vysoké náklady na údržbu byla velká část náhonu kolem roku 1973 zasypána. V roce 1971 požádalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm o zbylou část náhonu za účelem využití pro pohon historických objektů charakteru vodních staveb.
Dnešní část je zachována už jen v horní části – od vtoku z Bečvy po areál Valašského muzea. Napájí rybníčky v Mlýnské dolině a Dřevěném městečku a pohání technické stavby mlýn, valchu a hamr. Voda z náhonu také napájí potůček v městském parku a jezírko u společenského domu. Odtud se voda vrací podzemním kanálem opět do Bečvy.
V roce 1991 byl majetkově vodní náhon vrácen původnímu majiteli. Téměř po dvaceti letech se podařilo Valašskému muzeu náhon odkoupit od jeho dědiců.
Areál Mlýnské doliny je otevřen sezónně, od 1. května do 30. září. Možné jsou prohlídky pouze s průvodcem. Tento nejmladší a nejmenší areál muzea (zahrnuje 9 staveb, z toho jsou 4 na vodní pohon) byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1982.
Naše voda, Foto: Valašské muzeum v přírodě
30.4.2014 0.43, Rubrika: Přehrady a vodní dílaAktuality
V Praze-Klánovicích postaví dešťovou kanalizaci za 52 milionů korun
Akt. 15.1.2025 9.11Rubrika: Vodovody a kanalizace
Sdružení obcí z Klatovska zmodernizuje úpravnu vody u nýrské přehrady
Akt. 14.1.2025 17.42Rubrika: Vodovody a kanalizace