6.12.2017 0.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Ve Vsetínské Bečvě výrazně ubylo pstruhů
Pstruhů potočních ve Vsetínské Bečvě a jejích přítocích výrazně ubylo. „Hrozí, že tato v minulosti obvyklá a hojná ryba bude v našich potocích velkou vzácností,“ uvedla ve vyjádření pro ČTK mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.
O podmínkách pro ryby jednali členové komise životního prostředí Rady města Vsetína se místními rybáři.
Situace je podle biologa a člena komise Ludvíka Schmidta především v potocích kritická a pstruh potoční z nich téměř vymizel. „Do 90. let 20. století byla populace pstruha potočního mohutná, byly jich plné potoky i Bečva, v 90. letech stagnovala a od roku 2000 začalo ryb a hlavně pstruhů ubývat. Nyní je vidět v potoce pstruha potočního téměř zázrak,“ uvedl.
Rybáři neodkážou úbytku ryb zabránit. „Důvodem jsou vybetonovaná koryta, splávky, pod nimiž se ryby nemohou ukrýt. V tocích je obecně málo vody, a ta, která tam je, rychle odteče. Na ryby útočí i predátoři, objevili jsme i u nás pobytové znaky vyder,“ uvedl hospodář vsetínských rybářů Roman Veselý. Vsetínští rybáři ročně vysadí do potoků 450.000 plůdků pstruha, ale ani to nestačí.
Podle hydrobiologa ze správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy Miroslava Kubína chybí v tocích především správně vybudované splavy, pestrost dna, tůňky či úkryty, ve kterých by se ryby mohly ukrýt před predátory a využít je k nerušenému rozmnožování. Problémem jsou také klimatické změny, které přinášejí dlouhotrvající sucho, nebo naopak povodně.
„Chtěli bychom být iniciátorem změn, které by vedly k zlepšení podmínek pro život a chov tradičních druhů ryb. Možnou variantou je hledání prostředků z vyhlášených dotačních programů na podporu životního prostředí, díky nimž by se například mohly zafinancovat stavby splávků, které by umožnily rybám úkryt v Semetínském či Jaseneckém potoce. Ty totiž byly historicky chovnými potoky a měly by se jimi opět stát,“ uvedl místostarosta Vsetína Tomáš Pifka (STAN).
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons