22.11.2024 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Ve VÚV TMG proběhla konference k projektu „Centrum Voda“
V úterý 19. listopadu 2024 proběhla 4. konference Vodní hospodářství v ČR v podmínkách změny klimatu, na které byly představeny výsledky řešení projektu zkráceně nazývaného Centrum Voda.
Akci pořádal hlavní řešitel projektu Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VÚV T.G.M) ve spolupráci s partnery. Zúčastnilo se 45 posluchačů osobně a 44 posluchačů online. Dopolední část programu se věnovala dvěma pracovním balíčkům Centra Voda, jejichž řešení letos končí. V pracovním balíčku 1 se řešitelský tým věnoval tomu, kolik vody bude v budoucnu k dispozici, kolik jí bude potřeba a kde vzniknou největší problémy při zajištění vody. Analýzy zahrnují delší časové období, ale hlavní závěry byly formulovány pro rok 2050. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR představil aktuální scénáře klimatické změny a jejich využití pro prognózu dostupnosti vody. Adam Vizina srovnal výsledky prognóz hydrologické bilance, které dávají globální klimatické modely (GCM) a regionální model ALADIN a Ladislav Kašpárek tuto přednášku doplnil krátkým shrnutím, jak se z dnešního pohledu naplnily předpovědi ze starších klimatických modelů z 90. let 20. století. Jiří Dlabal shrnul scénáře budoucí potřeby vody po jednotlivých sektorech lidské činnosti (spotřeba vody obyvatelstvem, v zemědělství v rostlinné i živočišné výrobě, v průmyslu a samostatně v energetice). Upozornil, že povolené odběry vod jsou mnohem vyšší, než činí současná potřeba (více než dvojnásobné), a využití povolených množství by způsobovalo problémy ve vodní bilanci již nyní. Petr Vyskoč prezentoval výsledek porovnání budoucích zdrojů a potřeb vody a ukázal, ve kterých oblastech České republiky lze očekávat největší nedostatek vody. Hledání adaptačních opatření, kterými lze reagovat na tato zjištění, se zabývá především pracovní balíček 3. Souhrnná zpráva za tento balíček bude dokončena do konce roku 2024 a poté zveřejněna.
Odpolední blok přednášek se věnoval různým tématům z ostatních pracovních balíčků. Pracovní balíček 6 byl zaměřen na hledání a bilancování zdrojů znečištění povrchových vod se zaměřením na živiny, polyaromatické uhlovodíky a těžké kovy. Řešitelský tým uspořádal k této problematice samostatný workshop v září 2024. Na konferenci přednesla Iva a Kabelková ze stavební fakulty ČVUT výsledky bilance bodových zdrojů znečištění z pilotního urbanizovaného území města Pečky. Na základě řady podrobných měření byl ukázán podíl znečištění, který se do povrchových vod dostává odtokem z čistírny odpadních vod, z odlehčení jednotné kanalizace a také z dešťové kanalizace. Silvie Semerádová poté shrnula všechna zásadní zjištění z tohoto pracovního balíčku. Pracovní verze souhrnné zprávy je již zveřejněna na stránkách projektu, konečná verze bude k dispozici do konce tohoto roku.
Jan Bindzar z Vysoké školy technologické v Praze naznačil teze připravované metodiky možných progresivních postupů a technik ke snižování koncentrací znečišťujících látek vyskytujících se v průmyslových odpadních vodách, které se běžně nevyskytují v městských čistírnách odpadních vod. Ukazuje se, že technologiemi odstraňování specifických znečišťujících látek se voda vyčistí natolik, že pro kanalizaci je příliš čistá a má spíše charakter balastních vod, takže je na místě uvažovat o recyklaci těchto vod.
Josef Datel připomněl, jak je umělá infiltrace využívána k posílení vodárenských zdrojů (zejména v úpravně vody Káraný), a ukázal výběr lokalit v deficitních oblastech, kde bude v dalších letech podrobněji posuzována možnost řízené dotace podzemních vod.
Pavla Štěpánková se věnovala analýze možných přístupů k vymezení aktivní zóny záplavových území, která byla v letošním roce zadána jako operativní výzkum v rámci Centra Voda, a na příkladech ilustrovala, jak se liší výsledky podle jednotlivých metodik. Závěry slouží jako podklad k rozhodování Ministerstva životního prostředí o změně předpisů.
Jana Hronková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Jitka Svobodová představily záchranný program raka kamenáče, který vznikl i na základě výsledků výzkumu prováděného v Centru Voda a v červenci 2024 byl schválen Ministerstvem životního prostředí.
Prezentace k jednotlivým přednáškám jsou zveřejněny na stránkách Centra Voda www.centrum-voda.cz, kde bude doplněn i videozáznam z průběhu konference.
Další, již 5. konference Centra Voda se uskuteční na podzim 2025.
Zdroj a foto: VÚV TGM
22.11.2024 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Aktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa