4.11.2016 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Vědci objevili v bývalém vojenském újezdu Milovice živou zkamenělinu
Listonoh letní, v ČR kriticky ohrožený druh korýše, žije v bývalém vojenském újezdu v Milovicích. Informoval o tom na základě zprávy ČTK server aktuálně.cz.
Listonohové jsou příbuzní trilobitům, jde o skupinu členovců, kteří se objevili na Zemi před 200 miliony let. I proto se podobně jako několika dalších pravěkým tvorům, kteří žijí i v současné době, nazývají také živými zkamenělinami. Listonoh je velmi citlivý na životní prostředí, například na chemické látky obsažené v půdě nebo v léčivech pro zvířata. V Milovicích se ale chovají zvířata v rámci projektu návrat velkých kopytníků přirozeným způsobem, což je podle všeho důvodem, proč v lokalitě listonozi, ale také třeba žábronožky, dokáží přežít.
Podle ředitele společnosti Česká krajina Dalibora Dostála jde o listonohy letní, kteří jsou v České republice kriticky ohrožení. Podle něj unikátnost nálezu spočívá v tom, že se zde listonozi vykytují výhradně díky přítomnosti velkých kopytníků. Kriticky ohrožený druh listonohů se podle vědců nachází na pastvině se zubry a divokými koňmi u Benátek nad Jizerou, kde žije i žábronožka. „Oba druhy korýšů se dlouhodobě vyskytují také v jiných částech bývalého vojenského prostoru, kde se k obnově tůní používá těžká technika,“ řekl Dostál. Unikátnost objevu podle něj spočívá v tom, že se v této oblasti vyskytují jen díky přítomnosti velkých kopytníků. „Podmínky pro jejich existenci jsou zde udržovány naprosto přírodní cestou, bez nutnosti managementu s pomocí tanků či transportérů,“ uvedl Dostál.
Listonoh letní je korýš, který dorůstá do velikosti přes deset centimetrů. Na první pohled působí velmi starobyle, podle Dostála se na planetě vyskytovali již před stovkami milionů let, ve stejné době jako trilobiti, a od té doby se jejich vzhled výrazně nezměnil. Velkou zajímavostí u listonohů jsou tři oči, mezi dvěma hlavníma očima je malé třetí oko. Tělo korýše obsahuje zhruba sto nohou, zadní část tvoří ocas zakončený dvěma štěty. Listonohové si živí převážně řasami, organickým materiálem ze dna kaluží a tůní a malými bezobratlými živočichy.
Listonoh letní se vyskytuje od Velké Británie po Rusko a přes Střední východ zasahuje až do Indie. Je aktivní v době od května do srpna, při dobrých podmínkách až do září. Zbývající část roku přežívá ve formě vajíček, která jsou schopna přečkat i desítky let ve vyschlém dně. Podobně jako u žábronožek, i u listonohů trvá vývoj od vajíčka po dospělé pouhé dva až tři týdny. V České republice obývá listonoh především náhradní stanoviště, zejména kaluže na polních cestách v bývalých i aktivních vojenských újezdech.
Ochránci přírody pracují na projektu návratu velkých kopytníků do bývalého vojenského prostoru. Na dvou pastvinách o celkové rozloze 160 hektarů nyní v rezervaci žije 30 dospělých divokých koní, šest dospělých praturů a osm dospělých zubrů.
ČTK, Aktuálně.cz, Naše voda, foto archiv Naše voda
4.11.2016 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě