3.1.2013 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Vědci potvrdili objev nové masožravé mořské houby
V hloubce 3,5 kilometru pod hladinou moře v blízkosti Kalifornie žije nový druh podmořského houbovce Chondrocladia lyra připomínající skupinu harf nebo svícny s více rameny. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.
Křehká konstrukce houbovce tvořená dvěma až šesti rameny je pokryta háčky, které slouží jako past na korýše. Těmito háčky houba vtáhne kořist dovnitř, obklopí jejich těla membránou, čímž si vytvoří žaludek. V něm oběť rozloží trávicími enzymy.
Vrcholové kuličky mají ale jinou funkci, tvoří se v nich pakety spermatoforů. Ty po uvolnění cestují. Pokud mají štěstí a proud je zanese k sousedovi, kterému se je podaří chytit svým rybářským náčiním v domění, že jde o kořist, oplodní ho. Pokud si houba chytí spermatozoid, začne v polovině svého vlákna tvořit ztluštěninu. V té se vyvíjejí vajíčka, která dají vznik novým jedincům. Ti následně odplují, někde klesnou a přichytí se. Vytvoří pakořínek a další smrtící pasti – harfy.
Nový druh houbovce byl objeven geology v roce 2002, když zkoumali podmořský hřeben Gorda u severního pobřeží Kalifornie. Teprve nyní ale potvrdil tým oceánologů z Monterey Bay Aquarium Research Institute skutečnost, že nález kalifornských geologů z před dvanácti lety je nový živočišný druh.
Facebook naše voda
3.1.2013 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace