21.10.2020 5.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Vědci z Birminghamu navrhli novou metodu recyklace vody
Odborníci na vodu z Birminghamské univerzity navrhli nízkoenergetický a vysoce účinný prostředek čištění vody ve venkovských zemědělských komunitách v Indii, který by farmářům umožnil bezpečně využívat podzemní a odpadní vodu s vysokým obsahem soli k pěstování plodin.
Vědci z projektu INDIA-H20 v Birminghamu, kteří pracují v indickém regionu Gudžarát, využili nově vznikající membránové technologie, které umožňují bezpečnou a efektivní recyklaci slaných podzemních vod a domácích i průmyslových odpadních vod. Na základě terénních prací ve vesnici Lodhwa, která potvrdila špatnou kvalitu a dostupnost vody v regionu, vědci nyní navrhli systém, který dokáže zpětně získat 80% nepoužitelné podzemní vody. Vyvíjejí také způsoby pěstování speciálních plodin s použitím solanky vyrobené v důsledku odsolování, stejně jako pokrokové rostlinné úpravy k recyklaci domácí odpadní vody a vývoj solární energie k rozpadu znečišťujících látek v průmyslových odpadních vodách.
Podzemní voda je hlavním zdrojem vody v celé Indii a je na ní závislých 85% obyvatel. Velká část této podzemní vody je však nekvalitní a voda pod 60% indického venkova je příliš slaná pro lidskou spotřebu nebo konvenční zemědělství. Nadměrná těžba a znečištění podzemních vod také ztěžují přístup k čisté vodě.
Nová technologie by měla také umožnit pěstování halofytických plodin – rostlin tolerantních vůči solím, které se obvykle vyskytují v oblastech, jako jsou solné polopouště, mangrovové bažiny, močály a opuštěné oblasti a mořské pobřeží. Některé druhy jsou vysoce výnosné a výživné, s významným potenciálem pro doplnění stravy.
Zdroj: University of Birmingham, ilustrační foto (Gudžarát) wikimedia commons
21.10.2020 5.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Ze světa