29.1.2020 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Veolia pomáhá zajistit dostupnost pitné vody pro lidi v Etiopii
Jubilejní 10. ročník projektu Voda pro Afriku, který organizuje Nadační fond Veolia spolu se skupinou Veolia, skončil letos s výsledkem 924 211 korun. Jedná se o výtěžek benefičního prodeje křišťálových karaf a dalších dárkových předmětů, který Nadační fond Veolia zdvojnásobil.
Symbolický šek na tuto částku předala ve středu 29. ledna 2020 Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně Správní rady Nadačního fondu Veolia, Tomáši Vyhnálkovi, řediteli fundraisingu společnosti Člověk v tísni, o. p. s. „Za deset ročníků projektu Voda pro Afriku poskytl Nadační fond Veolia 6,5 milionu korun na opravy a budování vodních zdrojů na etiopském venkově. Jsme potěšení, že koncept našeho projektu oslovuje tolik lidí. Prodáváme krásné užitné předměty, výtěžek zdvojnásobíme a věnujeme na pomoc lidem v rozvíjející se zemi. Zároveň chceme upozornit i na problematiku dostupnosti pitné vody. V některých afrických zemích je jí extrémní nedostatek. První problémy se ale objevují i u nás. V této oblasti se angažujeme s naším dalším nadačním projektem na ochranu mokřadů v České republice,“ uvedla Kučerová.
„Výtěžek z loňského ročníku jsme využili na vybudování přípojek vodovodní sítě pro šest zdravotnických středisek v zóně Sidama, kde už jsme pomáhali v předchozích letech. Přípojky slouží jako spolehlivý zdroj vody pro personál i pro pacienty. Dosud byli odkázaní na sběrné nádrže dešťové vody. Navíc se podařilo zajistit přípojky pro šest škol v této lokalitě, takže si děti mohou po použití latríny umýt ruce. I hygiena je základem jejich zdraví,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek.
A k čemu poslouží finance z letošního daru? Na to odpovídá Jan Faltus, odborník na problematiku vody, hygieny a sanitace z Člověka v tísni: „Letos půjde o urgentní humanitární pomoc obětem etnického násilí, které některými oblastmi Etiopie zmítá již několik let. Cílem projektu je zlepšit okamžitý přístup k vodě v regionu Oromia. Intervence zlepší přístup k bezpečné pitné vodě, hygieně a sanitačním zařízením. Konkrétní činnosti zahrnují opravy vodních zdrojů (vrtů a studen), ochranu vodních zdrojů před znečištěním, výstavbu vodovodní distribuční sítě, ale i školení pracovníků vodohospodářských úřadů.“
„Lidé v Etiopii jsou za naši pomoc opravdu vděční. V místech realizace projektů se místním obyvatelům zásadně změnil život. Hlavně ženy a děti nemusí trávit hodiny času denně nošením vody ze vzdálených míst. Při naší cestě do Etiopie vloni na podzim nám všude dlouze děkovali,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
V desátém ročníku benefičního prodeje si zájemci mohli zakoupit novou designovou karafu vyrobenou podle návrhu studenta pražské UMPRUM Adama Hanšuta, skleněné lahve na vodu v textilním obalu a barevné ponožky s motivem surikat od mladé firmy we are ferdinand. „Všechny předměty byly vyrobené v České republice a podporují tradiční českou výrobu – sklářskou a textilní, zároveň podporujeme mladé české návrháře a podnikatele. V neposlední řadě pomáháme i lidem s handicapem, kteří díky Vodě pro Afriku tráví svůj čas smysluplnou prací,“ uvedla Vendula Valentová.
Balení a přípravu distribuce zboží zajistila opět pražská nezisková organizace POHODA, z.ú., a její klienti využívající služeb denního stacionáře. Za tuto pomoc obdržely zástupkyně organizace od Nadačního fondu Veolia finanční dar ve výši 70 tisíc korun, který bude použit na podporu služeb POHODY v letošním roce. Prodej zboží pokračuje do vyprodání zásob v nadačním e-shopu a v Rcafé ve Florentinu.
Zajímá vás, kam šla podpora od roku 2010 pomohli a jak funguje projekt Voda pro Afriku? Navštivte naše webové stránky: www.vodaproafriku.cz
Veřejná sbírka Nadačního fondu Veolia k projektu Voda pro Afriku:
č.ú. 115- 3289210247/0100, Komerční banka
Veřejná sbírka je konána na základě osvědčení Magistrátu hl. města Prahy vydaného pod sp. zn. S_MHMP/1719079/2016.
eshop.nfveolia.cz
Zdroj: Nadační fond Veolia, ilustrační foto Člověk v tísni
29.1.2020 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, PR Članky