24.10.2019 8.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Veterináři varují před riziky laického krmení vodních ptáků
Nastávají zimní období je také obdobím, kdy se lidé snaží v dobré víře přikrmovat zvěř, zpěvné ptactvo nebo vodní ptáky. To ale pro ně v lepším případě nemusí znamenat žádný přínos a v horším případě může nevhodné krmení způsobit zvěři, zvířatům či ptákům zdravotní problémy.
Informovala o tom na tiskové konferenci Komory veterinárních lékařů ČR (KVL ČR) prezidentka komory Radka Vaňousová. Podle ní je standardním zvykem krmit například labutě nebo kachny, a to nejen v zimě, pečivem. „Takové krmení ale pro tyto ptáky nepředstavuje žádný nutriční přínos, pouze jim naplní žaludek a tím se omezí přísun skutečně potřebných živin,“ uvedla Vaňousová. Vodní ptactvo sice podle ní houska, rohlík nebo kus chleba neusmrtí, ale v ničem jim takové krmení nepomůže. Pokud chce podle prezidentky KVL ČR těmto ptákům někdo skutečně pomoci, měl by labutě nebo kachny krmit například kukuřicí, hráškem nebo nasekanými zelenými listy salátu. Také je možné zakoupit krmení pro (nejen vodní) ptáky v obchodech, což se ovšem využívá minimálně.
Ještě větší riziko představuje krmení pečivem pro koně a některá další hospodářská zvířata. „Uvádí se, že po konzumaci zhruba půl kilogramu pečiva nebo chleba dochází u koní téměř vždy ke kolice,“ konstatovala Vaňousová. Kolika je přitom vážným zdravotním problémem a způsobit jí může i příliš velké množství rychle zkonzumovaných jablek. Koně přitom neumí zvracet, takže pokud sní nějakou rizikovou potravinu nebo větší množství jinak neškodné stravy, čelí střevním potížím.
V zákonu na ochranu zvířat proti týrání je přitom nevyhovující krmení charakterizováno jako týrání a do této kategorie patří kromě nefyziologického krmení i překrmování.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
24.10.2019 8.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony