13.1.2022 9.13, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Veterináři zkontrolovali před Vánoci takřka 900 prodejců kaprů
Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v závěru loňského roku jako každoročně kontrolovali prodejce vánočních kaprů v celé České republice. V rámci akce provedli takřka 900 kontrol, nějakou závadu zjistili ve třech procentech případů.
Mezi nejčastější nedostatky patřilo nenahlášení prodejního místa SVS a prohřešky proti hygieně. V několika případech bylo zjištěno porušení zásad welfare při prodeji a manipulaci s rybami, ale také klamání spotřebitele. Prodejci ryb v ČR před uplynulými Vánoci nahlásili téměř 3000 prodejních míst, více než v předchozích letech. Celkem provedli veterinární inspektoři 878 kontrol prodejců ryb. Alespoň jednu závadu zjistili při 26 kontrolách. Celkový počet závad dosáhl 43 (v rámci jedné kontroly může být zjištěno i více závad).
V 19 případech bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce nenahlásil v zákonné lhůtě, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat. Porušení požadavků na hygienu pracovního místa a pracovních pomůcek, požadavky na osobní hygienu, nedostatečný přívod pitné vody nebo naopak chybějící odtok do kanalizace či nevyhovující nakládání s vedlejšími živočišnými produkty zjistili veterinární inspektoři v 16 případech.
Ve čtyřech případech se prodejci provinili proti zásadám welfare při prodeji a manipulaci s rybami. Porušení legislativy v této oblasti spočívala především v nedostatečném okysličování vody v kádích. Ve třech případech zjistila kontrola SVS nedostatky v dokumentech o původu kaprů. Například jeden z prodejců kaprů v Českých Budějovicích deklaroval, že prodává Třeboňského kapra, ryby přitom pocházely z chovu z jiné oblasti jižních Čech. Tímto chráněným zeměpisným označením přitom mohou být označeny pouze ryby chované v přesně vymezené oblasti. Dopustil se tak klamání spotřebitele. „Z dlouhodobého hlediska se výsledky kontrol zlepšují, což přičítám jak osvětě, tak důslednému dozoru. Pozitivně hodnotím zejména fakt, že zjišťujeme méně případů porušení zásad welfare než v minulosti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Pokud se na výsledky kontrol podíváme z regionálního pohledu, nejvíce jich provedli inspektoři v Jihomoravském (140), Středočeském (116) a Moravskoslezském (101) kraji, kde se ryby prodávaly na nejvíce místech. Nejvyšší procento nevyhovujících akcí bylo zjištěno v Praze. Odhalením závady v hlavním městě skončilo devět procent kontrol.
„Prodejci, kteří porušili předpisy, dostanou pokutu. V případech, kdy jsme zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, bude předán podnět místně příslušné obci s rozšířenou působností. Na problémové prodejce se navíc přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce,“ uzavřel Semerád.
V roce 2020 SVS zkontrolovala přes 830 prodejních míst z celkových téměř 2700 lokalit. Zhruba ve dvou procentech kontrol zjistili inspektoři nějakou závadu (v roce 2019 to byly čtyři procenta kontrol). Nejčastějším nedostatkem bylo podobně jako v předchozích letech nenahlášení prodejního místa příslušné krajské veterinární správě, následovala pochybení v hygieně prodeje (11) a objevilo se několik případů problémů s welfare (5).
SVS, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
13.1.2022 9.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Aktuality
Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky
Akt. 24.11.2024 9.18Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava