3.10.2017 10.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Větší plocha znevýhodněných oblastí
Kategorie znevýhodněných oblastí LFA-S se rozroste zhruba o 200 tisíc hektarů. Informuje o tom týdeník Zemědělec s tím, že půjde o oblasti Táborska, Pelhřimovska, některých částí Jesenicka, nebo Bruntálska.
Plocha takto vymezených oblastí je tak vyšší, než původně plánovala redefinice. Uvedl to na nedávné diskusi v předvečer volební členské schůze Českého svazu chovatelů masného skotu ve Skalském dvoře ministr zemědělství Marian Jurečka. Neformální diskuse s ministrem zemědělství se zúčastnilo zhruba 250 členů tohoto svazu, kteří mu během téměř tříhodinové debaty položili mnoho dotazů.
Ministr vysvětlil, že v minulosti došlo k určité homogenizaci, to znamená, že do oblastí LFA byly zařazeny i katastry a obce, které tam na základě příslušných kritérií úplně být neměly. Evropská komise však trvá na tom, aby se nedělala homogenizace a do LFA se zařazovaly obce, které jim vyhoví. Snažili jsme se proto najít nějaký kompromis,“ upřesnil Jurečka. Komplikovaná situace je ale podle něj ve vztahu k dofinancovaní LFA oblastí z hlediska vývoje rozpočtu. „Poslední čtyři, pět měsíců vedeme hodně těžkou debatu, jak z hlediska koalice, tak Ministerstva financí vůbec o rozpočtu Ministerstva zemědělství pro příští rok. Skutečnost letošního roku byla zhruba 23,5 miliardy korun, pokud jde o národní obálku rozpočtu. My jsme začínali jednání v květnu letošního roku na 18,5 miliardy, nyní jsme v situaci, kdy bychom se mohli dostat na částku 23,2 miliardy korun,“ podotkl. Ministerstvo zemědělství tam bude mít rozdíl asi 300 milionů korun, to je něco, s čím se dá nějakým způsobem vypořádat. Kdyby nebyla kalamita v lesích s kůrovcem, pak by ministerstvo bylo schopno podle Jurečky najít více prostředků. „Nevzdávejme to pro období příští, není to ztracené, ta opatření by se mohla top-upovat,“ prohlásil.
Po roce 2020 v rámci druhého pilíře podle něj zůstanou zachovány podpory jak LFA, tak jednotlivé managementy v rámci agoroenvironmentálních podpor. Byla by i nějaká obálka na investiční podpory, ale záleží na rozpočtu, jaká bude jejich forma. Ministr připomněl, že do budoucna by chtěli do podpor LFA více zabudovat parametr sucho. „Přes rok běží dotační podpory, které pamatují daleko více na odbahnění rybníků, retenčních nádrží, ale máme tu vyloženě podporu retenčních nádrží i podporu na závlahovém zařízení včetně toho, co se dává do země jako zařízení,“ upřesnil a poznamenal, že řeší obnovu závlahové soustavy, která je v České republice na 120 tisících hektarech, ale v mnoha regionech je nefunkční. „Teď se potýkáme s legislativou,“ doplnil.
Zdroj Zemědělec (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (podhorská oblast)
3.10.2017 10.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy