5.8.2016 5.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Většina přírodních koupališť v Česku má čistou vodu
Většina přírodních koupališť v Česku sledovaných hygieniky si i v uplynulém týdnu udržela čistou vodu. Někde dokonce vydatné deště z posledních dní kvalitu vody zlepšily. Jen místy se vyskytují zdraví nebezpečné sinice. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
Například v Praze je vesměs voda vhodná ke koupání. K opatrnosti hygienici nabádají jen u Šeberáku a v Hostivaři. Voda v obou nádržích může obsahovat sinice, které u citlivých lidí způsobují vyrážku a při napití žaludeční potíže. I ve zbytku středních Čech je voda vesměs čistá. Výjimkou je písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde hygienici koupání kvůli sinicím nedoporučují.
I na západě Čech mohou lidé vyrážet za koupáním do přírody většinou bez obav. V Plzeňském kraji je jen rybník Valcha na Klatovsku kvůli sinicím nevhodný ke koupání – voda tak sice není nebezpečná a není vydán zákaz koupání, ale představuje zdravotní riziko. Povodí Vltavy ze stejného důvodu nedoporučuje ke koupání přehradu České údolí na okraji Plzně. V Karlovarském kraji je zákaz koupání na přehradě Skalka na Chebsku. Nevhodná ke koupání je voda ve Velkém rybníce u Hroznětína na Karlovarsku.
Na severu republiky se problémy s vodou vyskytly jen výjimečně. V Ústeckém kraji se sinice ve větší míře objevily v jezeře Chmelař na Litoměřicku a Chabařovicích na Ústecku, hygienici tak doporučují po koupání sprchu. Také po koupání v Rozkoši na Náchodsku a Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji by se měli lidé osprchovat. V Libereckém kraji je horší kvalita vody v Chrastavě u Liberce a Máchově jezeře, ale i tam zabrání možným problémům důkladná sprcha.
V Pardubickém kraji byl vydán zákaz koupání pouze v rybníku Rosnička, jinde je voda čistá. Na Vysočině je stále kvůli chlorofylu a sinicím nevhodný ke koupání rybník Černý nedaleko Jihlavy. Před týdnem byla jako nevhodná ke koupání uvedena i voda v dalešické přehradě na Třebíčsku, a to u Koněšínské pláže. Výsledky rozborů u této přehrady budou zveřejněny až v pátek.
Také většina z moravských přírodních koupališť, na která dohlížejí hygienici, nepředstavuje pro plavce zdravotní riziko. Zákaz koupání platí pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu. Voda nevhodná ke koupání je i v nádrži Horní Bečva na Vsetínsku. V Moravskoslezském kraji doporučují hygienici po koupání v nádržích v Bašce a Brušperku na Frýdecko-Místecku sprchu. V Olomouckém kraji je voda stále čistá, a v Jihomoravském se dokonce kvalitavody v Brněnské přehradě zlepšila na většině míst na nejlepší stupeň.
Sinice lze odhalit jednoduchým testem, při kterém se naplní vodou z koupaliště lahev, třeba od balené vody, a nechá odstát. Pokud voda z nádrže zůstane rovnoměrně v celém objemu zakalená, nebo s kalem na dně, jsou v ní neškodné řasy. Sinice naopak vytvoří u hrdla lahve zelený kroužek.
Zdroj:ČTK
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě