24.9.2013 11.27, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Více úrody v pásmu Gazy díky solárnímu zavlažovacímu systému
V oblasti Palestinské autonomie má voda cenu zlata. Polská organizace Polish Humanitarian Action (PAH), která se v tomto regionu specializuje na vodohospodářství a hygienu, vymyslela ale zajímavé řešení problému s vodou.
Jak přitom informuje server rozvojovka.cz, díky solárním panelům mohou vesničané v pásmu Gazy využít odpadní vodu z domácností k zavlažování blízkých polí. „Celý region je velmi chudý, místní živí hlavně jejich pole,“ vysvětluje smysl projektu v následujícím rozhovoru ředitelka sekce humanitární a rozvojové pomoci Monika Korowajczyk-Sujkowska.
Jak jste přišli na to využívat solární energii v odpadovém hospodářství?
Víme o tom díky Rasmimu, jednomu z pěstitelů citrusových stromů v pásmu Gazy, se kterým spolupracujeme. Vymyslel zavlažovací systém spojený s čistírnou odpadních vod a začal ho využívat na svých polích. Funguje na jednoduchém principu. Splašky z domácností se hromadí v septicích, které slouží i k sedimentaci. Jakmile se usazeniny oddělí, je možné vodu využít k zalévání políček. Tato speciální čistírna odpadních vod je poháněna energií ze solárních panelů, které poskytují dostatek elektřiny k provozu systému čerpadel zpracovávajících všechnu odpadní vodu. Díky tomu je celá konstrukce stoprocentně ekologická.
Kde jste tuto technologii uvedli do praxe?
V Abasan al Džadidě, což je venkovská oblast na jihu pásma Gazy s 6000 obyvateli. V Abasanu neexistuje domovní kanalizace. Před spuštěním projektu představovaly jediný způsob likvidace splaškových vod kalové jímky. Z hygienických důvodů museli lidé oblast dvakrát měsíčně opouštět, což pro ně bylo velmi nákladné. Dalším problémem pro místní zemědělce byly vysoké náklady na zavlažování polí. Předtím žádný systém pro zpracovávání komunálních odpadních vod neexistoval.
Jsou čistírny odpadních vod mezi místními lidmi oblíbené?
Jakmile se na příkladu jednoho zemědělce ukázalo, že technologie funguje, vyjádřilo více lidí zájem o bezpečnou likvidaci splaškových vod, jejich recyklaci a využití při zavlažování polí. Tento projekt přináší jen samé výhody. Systém je přínosem pro místní komunitu, zemědělce i životní prostředí. Díky solárním panelům není nutné složitě zajišťovat elektřinu, která je v tomto regionu velmi vzácná. Osmihodinové výpadky přes den jsou zde normální. Lidem to komplikuje život – a to i v oblasti likvidace odpadů. Jsme rádi, že díky nové čistírně odpadních vod, která patří místní komunitě, budou moci chudí zemědělci konečně likvidovat svůj odpad bez dodatečných nákladů. To je důležité, protože celý region je velmi chudý, místní živí hlavně jejich pole.
Jak dlouho PAH pracuje v oblasti vodohospodářství a hygieny v Palestinské autonomii?
V regionu působíme od roku 2006. Díky vlastním pracovníkům přímo v terénu máme vždy k dispozici informace z první ruky. Dodávky vody jako přírodního zdroje se na Středním východě staly důležitým faktorem při vyjednávání. To je bohužel vedlejší efekt přetrvávajícího konfliktu. Tam, kde lidé nemají vodu, se hmotnost jedné kapky vyrovnává hmotností zlata. Pokud nemáte přístup k čerstvé pitné vodě, máte k dispozici jiné způsoby, jak se k ní dostat – například ji recyklovat. Projekt v Abasan al Džadidě je dobrým příkladem právě této praxe.
Monika Korowajczyk-Sujkowska – ředitelka sekce humanitární a rozvojové pomoci organizace PAH a bývalá koordinátorka projektů na území Palestinské autonomie, kde se zúčastnila několika kontrolních návštěv. Rozhovor se uskutečnil v rámci projektu V4Aid, financovaného z fondů Evropské unie.
Zdroj: www.rozvojovka.cz, foto: rozvojovka
24.9.2013 11.27, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla