18.2.2015 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Vinotéky se bojí krachu díky omezení prodeje sudových vín
Majitelé vinoték na Prostějovsku se bojí chystané úpravy prodeje sudového vína, kterou se zabývá ministerstvo zemědělství. Informuje o tom Prostějovský deník.
Ministerstvo totiž hodlá zvýšit kvalitu prodávaného vína. Jednou z variant je také omezení nebo zákaz prodeje sudového vína. Řada majitelů vinoték si myslí, že je změny poškodí. Nebo je rovnou donutí své provozovny zavřít.
„O tom, že se s prodejem sudových vín bude něco dít, vím od zákazníků. Velkým vinařstvím se asi nedaří prodávat láhvové víno, tak ho chtějí udat omezením sudového,“ říká majitel prostějovské vinotéky Zdeněk Zoubek. Podle svých slov vyhlíží budoucnost s obavami. „Pokud bych musel skončit s prodejem sudového vína, nejspíš by to obchod nepřežil. Cenami láhvového totiž nemůžou menší obchodníci jako já konkurovat řetězcům. A upravit to zde ve stylu prodeje dárkových předmětů? To bych nevydělal,“ domnívá se obchodník s vínem.
Souhlasí s ním i představitel Vinařské asociace ČR Libor Průdek.„Omezíse tak část trhu. Zákon by jednoznačně upřednostňoval trh s láhvovým vínem, ale otázku kvality by nevyřešil. Návrh považuji za výsledek lobbistického tlaku, který má nahrát zisk určitým lidem. Sázka na kvalitu se nesmí řešit zákonem,“ uvádí.
Dostává se přitom také k otázce, koho by navrhovaná změna mohla poškodit. Podle něj to jednoznačně budou menší podniky. „Odnesou to podle mě poctiví vinaři a především menší obchodníci. Pokud by se totiž omezil nebo rovnou zakázal prodej sudových vín, který z těch menších by měl na linku plnící láhve?“ ptá se Libor Průdek a dodává, že jedinou cestou ke kvalitnějšímu vínu je postihovat přísněji ty, kteří škodí pověsti vinařů a majitelů vinoték. „Podle informací vedoucího oddělení pro víno na ministerstvu zemědělství je navrženo znění vyhlášky, které by upravovalo prodej vín. My si naopak myslíme, že jakékoliv omezování trhu s vínem je kontraproduktivní a víceméně i likvidační pro některé segmenty trhu,“ uvedl Jiří Maděrič z Vinařské asociace ČR.
O tom, co se připravuje za změny, informují například webové stránky Svazu vinařů ČR. Možnosti předložené meziresortní komisi jsou aktuálně tři – úplný zákaz prodeje čepovaného vína, povolení prodeje pouze ve sklípcích a jen vlastních produktů nebo zpřísnění podmínek a s tím související vyšší náročnost na označování vína či jeho vlastnosti.
Zdroj: Prostějovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
18.2.2015 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony