26.11.2021 9.34, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Vísku na Liberecku ochrání před velkou vodou nádrž za téměř 69 milionů Kč
Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60.000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. Jde o další z protipovodňových opatření ve Višňové, mělo by pomoci zmírnit dopady povodní, které oblast každoročně postihují.
„Vysoké náklady jsou dány tím, že tady byly velmi špatné základové podmínky a nedalo se najít jiné místo, kde by se to tady dalo postavit, takže se s tím museli inženýři a stavaři poprat,“ doplnil Šebesta. Hráz má v nejvyšším místě osm metrů a její součástí je železobetonový objekt, v němž se spojuje bezpečnostní přeliv a spodní výpust. „Pod hrází jsou dvě výpusti, kterými voda odtéká, při povodni hráz vodu zadrží a dál bude pouštět jen neškodný průtok,“ popsal fungování poldru ředitel Povodí Labe.
Na projekt z velké části přispělo ministerstvo zemědělství. „Dávali jsme sem dotaci asi 65 milionů korun,“ řekl náměstek ministra zemědělství pro sekci vodního hospodářství Aleš Kendík. Peníze šly z programu na protipovodňová opatření, která ministerstvo podporuje od velkých povodní v roce 1997. „Celkem už dalo ministerstvo na tyto programy přes 15 miliard korun,“ dodal. V oblasti Višňové nejde o první protipovodňové opatření, už v roce 2013 postavili nedaleko podél řeky Smědé liniovou hráz s čerpadly. Začíná u nového mostu a chrání celou zástavbu na pravém břehu.
Podle starosty Višňové Tomáše Cýruse (Pro naši obec) až první silnější déšť ukáže, zda a jak bude nová hráz opravdu fungovat. „Je to druhá část protipovodňových opatření tady v části Vísky, musí to zadržet vodu, která tady z té údolnice stéká a nestíhají ji pak čerpadla přečerpat přes hlavní hráz, která je podél řeky,“ řekl. Višňová spravuje podle starosty devět osad, z nichž pět povodně pravidelně ohrožují. Potřeba je doplnit ještě jedno čerpadlo na hrázi, údržbu a případně zvýšení by potřebovaly i některé menší hráze, řekl Cýrus.
Mile překvapena byla podobou suché nádrže bývalá starostka Višňové Marie Matušková. „Když jsme plánovali v rámci všech různých opatření tenhle poldr, tak jsem si myslela, že na něj dojde až někdy nakonec a kdo ví, jestli. Teď, když vidím, jak rozsáhlý a vlastně i půvabný je, tak mám velkou radost,“ řekla ČTK. Větší ochranu by podle Matuškové potřebovali také obyvatelé oblasti Předlánce, kde se voda pravidelně rozlévá a zaplavuje i silnice.
Zdroj: ČTK, ilustračbí foto
26.11.2021 9.34, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Ptačí ostrovy pomáhají v záchraně ohrožených druhů, Polsko má dobré zkušenosti
Akt. 26.11.2024 11.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Vodohospodářský majetek Příbrami bude spravovat nová firma spoluvlastněná městem
Akt. 26.11.2024 11.20Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace