5.8.2013 9.43, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Víte, odkud pochází pitná voda pro Olomoucko?
Pitná voda pro město Olomouc pochází výhradně z kvalitních podzemních zdrojů. V souvislosti s diskusemi o kvalitě vody z kohoutku na to poukázala mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
Konkrétně jde podle ní o prameniště Litovel a Senice na Hané s vysoce kvalitní vodou bez nutnosti její úpravy. Další prameniště, která se podílejí na zásobování města Olomouce, jsou Pňovice I. – III. a Březové, ze kterých se voda upravuje na úpravně vody Příkazy. Dále pak prameniště Štěpánov, Moravská Hůzová, Chomoutov a Černovír, ze kterých se zase voda upravuje na úpravně vody Černovír.
Na těchto úpravnách je z vody odstraňován agresivní kysličník uhličitý, železo a mangan. Kysličník uhličitý má korozivní účinky na kovové trubní materiály vodovodní sítě a u železa a manganu je snižována hodnota na ukazatel podle vyhlášky č.252/2004 Sb. Náročnost úpravy podzemních vod je obecně mírně nižší ve srovnání s úpravou povrchových vod, ale vždy záleží na kvalitě upravované surové vody. Na základě současných informací o plánovaném rozvoji krajského města v rámci přípravy aktualizace územního plánu a dosavadního trendu vývoje spotřeby pitné vody je možno předpokládat, že zásoby vody na Olomoucku jsou dostatečné minimálně na dalších 20 let.
Největší počet obyvatel na Prostějovsku, zásobovaných ze Skupinového vodovodu Prostějov, pije vodu z kohoutku, která se jímá z podzemních zdrojů (Brodek u Prostějova, Smržice, Dubany) jen hygienicky zabezpečených nebo z podzemních zdrojů, které mají vyšší obsah železa a manganu (prameniště Hrdibořice), a proto je nutno tuto vodu dále upravit – odstranit větší množství těchto látek na úpravně vody Hrdibořice. Další část obyvatelstva tohoto bývalého okresu Prostějov, například Konicko, pije kohoutkovou vodu, která pochází také z vysoce kvalitních podzemních zdrojů (prameniště Hvozd, Malé Hradisko), které není nutno již dále upravovat. Kontrola všech pramenišť a upravené vody je dána zákonem č. 258/2000 Sb. a všemi prováděcími vyhláškami k tomuto zákonu.
Další kontroly na zdrojích či prameništích vody se provádí podle zákona č. 274/2001 Sb. a prováděcími vyhláškami k tomuto zákonu jsou kontrolovány dostatečně často a v rozsahu daném zákonem a také na základě vnitřních předpisů provozovatele u každého zdroje, úpravny vody, vodojemu a u spotřebitele a jsou prováděny nad rámec, který udává legislativa.
„Pokud mají zákazníci MOVO zájem vědět, jaké parametry má voda právě v jejich domácnosti, mohou využít webových stránek www.smv.cz, stránek, kde pravidelně každé čtvrtletí aktualizujeme údaje o složení pitné vody v jednotlivých zdrojích a jimi zásobovaných oblastech,“ uvedla Bártová.
Naše voda
5.8.2013 9.43, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace