6.2.2013 12.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Víte to? V atmosféře je 13 miliard tun vodní páry
Voda má ve srovnání s ostatními kapalinami nezvykle vysoké napětí, což umožňuje nejen hmyzu chodit po vodní hladině, ale i to, že voda v tenkých kapilárních trubičkách vzlíná sama od sebe. Nejen tyto vlastnosti vody připomíná facebooková verze portálu Naše voda.
Zmiňovanými kapilárami s vodou, v které jsou rozpuštěny živné látky, jsou vybaveny rostliny. Experimenty přitom ukázaly, že se voda v kapilárách chová jinak než ve volném prostředí. Například nemrzne ve vlásečnicích při teplotách nižších než 0° C a dokonce při teplotě -30° C přechází do zvláštního vazkého stavu, a při -70° C se proměňuje v jakousi sklovitou látku. Rostliny, které jsou v zimě stále zelené nebo dokonce kvetou, mohou existovat pouze díky této vlastnosti.
Voda má ale pro život na Zemi mnoho dalších vlastností – je třeba schopna rozpouštět mnohem více látek než jakákoli jiná kapalina a přesto – na rozdíl od jiných rozpouštědel – se nestane jedovatou. Proto je na ní odkázán veškerý transport živin v živých organismech, včetně látkové výměny.
Voda je také nejčastější chemická látka na zemském povrchu a ovzduší. V atmosféře je vodní páry asi třináct miliard tun, které tvoří nejvýznamnější skleníkový plyn. Množství tolik diskutovaného kysličníku uhličitého je v tomto ohledu oproti atmosférické vodě zanedbatelné. Mimochodem- nebýt skleníkového efektu, vládl by na zemi ledový chlad a nebyla by na nížádná forma života, jak ji známe.
Zdroj: Facebook Naše voda, původní zdroj: Poslední záhady vědy (kráceno)
6.2.2013 12.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě