6.6.2013 13.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Víte to? V našich vodách žije mechovka velká jako fotbalový míč
V souvislosti s diskusemi o zavlékání invazivních druhů živočichů do našich vod je vhodné připomenout mechovku Bochnatku americkou (Pectinatella magnifica), která však neškodí a vodu ve svém okolí spíš čistí. Připomíná to facebooková verze portálu Naše voda.
Tato „rosolovitá hmota“ (na ilustračním snímku) je druh mechovky žijící ve sladké a čisté vodě. Vypadá jako koule, které mohou dorůst až několika kilogramů a velikosti fotbalového míče. Bochnatky se stejně jako jiné mechovky, nebo například koráli, s nimiž jsou příbuzní, se skládají z jedinců tvořících kolonii. Na povrchu koule jsou takzvaní zoidi, živočichové, kteří svými kmitajícími chapadélky zajišťují potravu, kterou tvoří vodní plankton. Bochnatka se rozmnožuje nepohlavně, pučením. Pokud se voda ochladí, vzniknou tzv. statoblasty (schránky obsahující shluk živých buněk), které umožní kolonii přežít do další sezóny. Tyto drobné pupeny se silnou ochrannou chitinovou stěnou mají háčky, kterými se uchytí na okolní předměty, ale i na peří ptáků, jelikož plují po hladině. Ti je pak roznášejí na další vodní plochy i do značné vzdálenosti.
Bochnatku – původně severoamerický druh živočicha do našich krajů zavlekla lodní doprava. Její výskyt je poprvé v Evropě popsán v roce 1883 v okolí Hamburku. V České republice se poprvé objevila v roce 1922 a rozšířila se do dalších oblastí Labe a Vltavy. Ke svému životu potřebuje vodu teplou 20°C, která v našich vodách s nárůstem průměrné teploty je často i vyšší. Objevuje se i v pískovnách, rybnících, můžeme ji nalézt také na Slapech a Orlíku.
V současné době probíhá průzkum, zda bochnatka může škodit a jestli má v naší přírodě přirozené nepřátele. Je pravdou, že se objevuje v čistých vodách, které vlastně dále čistí. Člověku není nebezpečná, klidně se jí můžete dotknout. Na dotyk připomíná tvrdý gel, na pohled z dálky medúzu. Její likvidace je snadná, pokud nám překáží a vadí při koupání. Obsahuje totiž 98 procent vody. Bochnatku tak stačí vytáhnout na břeh, kde na suchu po pár hodinách zmizí.
Bochnatka se objevuje nepravidelně. V místech svého výskytu je jeden rok mnoho těchto kolonií, další rok se stav snižuje. Proč tomu tak je, zatím vědci nevědí.
Zdroj: Facebook Naše voda
6.6.2013 13.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality
Ždárské vrchy čeká několikaletá obnova rašelinišť
Akt. 16.1.2025 9.55Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Bagry začaly odstraňovat bahno z rekreačního rybníku Rosnička u Svitav
Akt. 16.1.2025 8.46Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině