8.4.2014 15.45, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vítězné práce studentské soutěže Pro vodu: Brno žít, vodu pít
O vyhlášení i celkových výsledcích soutěže „Pro vodu“, kterou organizuje brněnská Nadace partnerství a jejíž je portál Naše voda mediálním partnerem, jsme vás již v minulosti informovali. K vítězným projektům nyní přinášíme podrobnější údaje.
Dalším z oceněných projektů v kategorii město a krajina se stal projekt studentek druhého ročníku Fakulty architektury VUT Brno Martiny Soldánové a Eva Staffové s názvem „Brno žít, vodu pít“. Základním cílem projektu je zvýšit informovanost obyvatel města Brna o dostupnosti zdrojů pitné vody v centru města, konkrétně pítek, o nichž podle studentek většina obyvatel Brna ani neví, že se ve městě nacházejí. Ambicí projektu je také propagovat pití vody z kohoutku, poukázat na nezávadnost této vody a naopak vyzdvihnout její přednosti. „Touto formou bychom rády přispěly ke změně postoje k obyčejné vodě obyvatel města i jeho návštěvníků, aby si uvědomovali si její hodnotu a vážili si jí,“ uvádějí ve své práci studentky.
Na území města Brna se v současné době nachází devět zcela funkčních pítek poskytující kvalitní kohoutkovou vodu. Tato voda je navíc zcela zdarma, dostupná pro všechny a kdykoli během letní sezony. Cílem projektu je zvýšit informovanost obyvatel města Brna o dostupnosti těchto zdrojů pitné vody v centru města.
„Často si stěžujeme, když je někdy v našich restauracích voda dražší než alkohol. Čistá a nezávadná voda by měla být k dispozici všem lidem. A přitom tato možnost již dnes v Brně existuje. Pouze jsou pítka v současné době umístěna spíše do parků, mimo hlavní trasy chodců a turistů. Proto v první fázi projektu chceme upozornit na tato nevyužívaná pítka. Vytvořily jsme tak návrh propagační platformy včetně grafického manuálu zahrnujícího mapky, letáčky, popisky nebo profil na sociálních sítích. Ve druhé fázi projektu chceme vytipovat vhodná místa na pítka nová, a to zejména na frekventovaných místech, kde mohou sloužit i jako oživení veřejného prostoru. Jednalo by se vytvoření sítě water points. Tato fáze už zahrnuje nutnou finanční podporu, která by se mohla realizovat formou městských dotací nebo získávání sponzorských darů, „ uvádí se v projektu.
Podle odhadů by se takové náklady pohybovaly kolem 150 000 korun.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
8.4.2014 15.45, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě