15.7.2014 9.33, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Vláda posoudí, jak v budoucnu zmírnit povodňové škody
Loňské povodně napáchaly podle předběžného účtu škody za 15,4 miliardy korun. Informovalo o tom zpravodajství České televize na základě materiálů ministerstev životního prostředí a zemědělství, který dostala na stůl vláda.
Dokument podle televize navrhuje sadu opatření, jak následky podobné přírodní katastrofy do budoucna zmírnit. Například vysazováním vhodných plodin na polích či pečlivějším posouzením, kam umístit nové stavby. Už od příštího roku by se měly plodiny na polích podle ministra zemědělství vysazovat účelněji. „Půjde, řekněme, o střídání plodin na jednotlivých pozemcích. Nebude jednoduché pěstovat plodiny pravidelně po sobě. Zemědělci budou muset plodiny střídat,“ uvedl ministr Marian Jurečka. Změny by se měly dotknout taky stavebního zákona – ministerstva navrhují, aby se napříště povinně posuzovalo umístění nových staveb s ohledem na záplavovou zónu. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky to totiž stále není standardem.
V ministerské zprávě se dále píše, že drobní vlastníci a provozovatelé méně významných rybníků nejsou dostatečně obeznámeni se svými povinnostmi a bezpečností při povodních, například kontrolou stavu díla a předávání informací povodňovým komisím. „Na vlastníky vodních děl není v mnohých případech vytvářen dostatečný tlak ze strany vodoprávních úřadů, zejména z důvodů nedostatečné pracovní kapacity,“ uvádí dokument. Odborníci proto apelují na zpřísnění kontrol a informování vlastníků o jejich povinnostech.
Hodnocení rybníků prováděla společnost Vodní díla – TBD, která posuzovala celkem 48 rybníků. Podle zprávy došlo kvůli povodním k haváriím na 14 malých vodních dílech – v polovině z nich se protrhla hráz a vznikla tím povodeň na toku pod vodním dílem. Tu nejčastěji způsobilo přelití hráze, protože její kapacita nedostačovala nebo se nezajistil přeliv. Díla se nacházela většinou v oblastech, kde kulminační průtoky přesahovaly stoletou vodu. Nejvíce havárií bylo ve středních Čechách, zpráva zmiňuje i Komárovský rybník na Smíchovském potoce v povodí Mrliny a Mlékovický rybník na Bečvářce v povodí Výrovky. Vodohospodáři zaznamenali významné poruchy i u bočních rybníků, kde došlo k ucpání hlavního toku nebo překročení jeho kapacity.
Co do rozsahu škod se záplavy z června 2013 řadí na třetí místo za povodně v letech 1997 a 2002. Postihly 1 400 obcí se čtyřmi miliony obyvatel a vyžádaly si celkem 16 lidských životů. Kdy jednotlivé návrhy ministerstva životního prostředí začnou platit, se ještě s definitivní platností neví. Některé z nich vyžadují změny zákonů, a tedy i celé legislativní kolečko.
Zdroj: www.ceskatelevize.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.7.2014 9.33, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě