24.8.2016 14.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Vláda schválila materiál k výstavbě vodních nádrží
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že uvedené nádrže by mohly začít fungovat v roce 2022.
Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který dnes schválila vláda a na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle materiálu by měly začít přípravné práce i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun. Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody.
Nádrže v Senomatech a v Šanově by měly mít celkový objem 1,2 milionu metrů krychlových, stát by měly přibližně 152,8 milionů korun. Díky akumulaci vody by měly v suchých obdobích zlepšovat průtoky v tamních vodních tocích, zemědělci by z nich mohli odebírat vodu na závlahy. U vlachovické nádrže se uvažuje o dvou variantách. Doporučuje se větší z nich s objemem 29,1 milionu metrů krychlových. Vrchol hráze by se mohl tyčit až 40 metrů nad terénem. Větší varianta by stála včetně přírodních kompenzačních opatření přibližně 5,55 miliardy korun. Jejím hlavním účelem by mělo být zásobování obyvatel pitnou vodou, zlepšovala by i průtok v době sucha.
I když svým objemem není pěčínská nádrž s možnými 17,1 miliony metrů krychlových a se zatopenou plochou 80,6 ha největší, mělo by jít o nejdražší projekt. Hráze by v nejvyšší ze čtyř variant měla měřit 79 m. Tato varianta je navržená jako ekonomicky nejvýhodnější, stála by podle prvotních odhadů zhruba sedm miliard korun. V alternativní variantě s betonovou tížnou hrází by se její cena vyšplhala až na 10,8 miliardy korun. V stavbu kritizovali zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, podle kterých nepomůže zásobování Hradce Králové vodou.
Stavba nádrží je podle ministerstva zemědělství jen částí připravovaných opatření v boji proti suchu. Mezi ně patří stavba závlah, budování malých rybníků či lepší hospodaření na zemědělské a lesní půdě. V současnosti stát pracuje na přípravě staveb dalších dvou nádrží, vykupuje poslední pozemky v lokalitě Nových Heřminov. Vláda by také měla brzy rozhodnout, zda bude stavba Skalička suchým poldrem, či stálou nádrží.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Žermanice)
24.8.2016 14.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace