17.10.2018 13.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace
VLS zvou veřejnost na největší rybářskou událost roku na Šumavě
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zvou po dvou letech opět veřejnost na výlov nejvýše položeného chovného rybníku v Česku – Olšiny. Informoval o tom dnes mluvčí VLS Jan Sotona.
Největší rybářská událost na Šumavě předloni přilákala na šest tisíc návštěvníků, na sobotu 27. října zde Vojenské lesy připravily opět bohatý doprovodný program. Výlov Olšiny nabízí návštěvníkům unikátní zážitek v kulisách panenské šumavské přírody, která se v roce 2016 otevřela veřejnosti po 60 letech v rámci optimalizace vojenského újezdu Boletice. Jde o tradiční událost podzimu spojenou s kulinářským zážitkem a bohatým naučně-zábavným programem především pro děti. Nejvýše položený chovný rybník v ČR o rozloze 138 hektarů začnou rybáři lovit v sobotu 27. října kolem sedmé hodiny ráno. „Jde o unikátní vodní dílo, které se loví jednou za dva roky. Díky tomu, že je Olšina zasazena ve výjimečné přírodní oblasti, má její výlov neopakovatelnou „šumavskou“ atmosféru,“ říká ředitel divize Horní Planá Petr Král.
Od rána bude přímo na hrázi připraven doprovodný program lesní pedagogiky, tentokrát zaměřený na rybářství. Návštěvníci si budou moci prohlédnout živé exempláře ryb ve speciální ukázkové kádi, prověřit své znalosti z oblasti rybářství, ale také si zasoutěžit o vánočního kapra. V rámci výlovu bude otevřena i expozice v Rybářské baště Olšina, umístěná v unikátní památkově chráněné budově z poloviny 15. století. Stálá výstava je věnována rybářství, lesnictví, ale také historii regionu a zdejší fauně a flóře. Mimořádně zde bude zařazeno také promítání filmů s rybářskou tematikou.
Návštěvníci se budou moci občerstvit ve stáncích, které budou nabízet i čerstvé rybí speciality. Restaurace v rekreačním zařízení Olšina pak přichystá speciální rybí menu. Samozřejmostí je prodej čerstvých, právě vylovených ryb. K dostání budou především kapři a amuři.„Ryby z Olšiny jsou mimořádně chutné a zdravé. Je to dáno tím, že rybník je napájen čistými horskými bystřinami. Ryby v něm rostou dva roky a při jejich chovu nejsou využívány intenzivní chovné metody. Olšina má kamenitopísčité dno, a tak ryby z ní nemají bahnitou příchuť,“ vysvětluje ředitel Petr Král.
Doprovodný program k výlovu největšího šumavského rybníku je plánován do 15.00 hodin.
K návštěvě výlovu mohou návštěvníci využít ubytovacích kapacit rekreačního zařízení Olšina. To nabízí širokou škálu ubytovacích standardů od hotelových pokojů, přes rodinné chaty až po turistickou ubytovnu. Více na www.olsina.cz.
Turistické tipy pro návštěvníky výlovu Olšiny
Díky desetiletím, po která se Boleticku z důvodu výcviku vojsk vyhýbala civilizace, je okolí Olšiny málo známým regionem Šumavy. V posledních letech zde však v souvislosti s otevíráním se veřejnosti vznikla celá řada turistických i cyklistických tras. Víkendový výlov Olšiny tak návštěvníci mohou spojit s poznáváním tohoto regionu. Návštěvníci však musí u některých tras respektovat, že vedou územím vojenského újezdu, a jsou přístupné jen ve dnech pracovního klidu za dodržování stanovených pravidel bezpečnosti.
Příroda kolem Olšiny
Olšina leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava přímo na hranicích Evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice, která je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Hnízdí zde mimo jiné největší tuzemská kolonie vzácné sovy – puštíka bělavého, který se na Šumavu po století vrátil v minulých letech. Lokalitě se po zřízení vojenského újezdu Boletice vyhnuly rozsáhlé meliorace i větší zátěž v podobě dávek umělých hnojiv a pesticidů. Stejně tak toto území nepoznalo znečištění vod z komunálního odpadu a je významnou pramennou oblastí.
Okruh kolem Špičáku
Přímo od Olšiny mohou milovníci turistiky nastoupit na červenou trasu, která je zavede k rozcestí Maňávka, kde začíná modrý okruh kolem hory Špičák. Dvanáctikilometrový trek okolo 1221 metrů vysokého vrcholu zde zřídily v roce 2013 Vojenské lesy a statky a jedná se o cestu s mimořádnými výhledy na okolí lipenské přehrady. Celá trasa vede převážně smrkovými lesními porosty po zpevněných komunikacích, místy však s dosti náročným stoupáním. V místech se zajímavým výhledem nebo vhodných je devět odpočinkových míst s dřevěnými lavičkami.
Na cyklotrasách z Krumlova do národního parku
Kolem Olšiny po okraji vojenského újezdu Boletice vedou cyklistické stezky spojující UNESCem chráněnou památkovou rezervaci v Českém Krumlově s Národním parkem Šumava, část trasy dokončily Vojenské lesy a statky v tomto roce a přes Maňavu a Novou Pec se po ní bikeři dostanou přímo k trasám v okolí Schwarzenberského plavebního kanálu.
Slavná šumavská lokálka vede kolem Olšiny
Železniční trať z Českých Budějovic, přes Zlatou Korunu, Český Krumlov údolím Vltavy na Černý Kříž a do Nového údolí je historickým dílem Schwarzenbergů a nejznámější šumavskou lokálkou. Cesta s ní je zážitkem pro dospělé i děti. A rybník Olšina leží přímo na její trati – na romantické lesní zastávce Hodňov mohou návštěvníci vystoupit či nastoupit prakticky na břehu Olšiny jen několik desítek metrů od místa konání největší rybářské události na Šumavě.
Zdroj a foto: (vypouštění rybníku Olšina) VLS
17.10.2018 13.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony