5.5.2014 14.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Voda – nositelka koloběhu života I.
Ekologický server memza.cz zahájil další kolo seriálů článků o vodě s názvem „Voda – nositelka koloběhu, jenž zachovává veškerý život“. První díle je věnován, byť poněkud v obecnější poloze, regulaci vody v krajině.
V podstatě každý vodní tok planety Země, sestávající z vůle a odporu, představuje přírodní stavební veledílo a připomíná nám, abychom se o tyto cévy, v nichž sám život planety tepe, starali a pečovali o ně. Protože jen přes ně a v nich se veškerý pozemský život může rozvíjet a vznikat. A přitom my lidé, pomyslně stojíce na nejvyšším stupínku stavby života na zemi, převyšujíce všechny ostatní, obdaření rozumem a chápáním, děláme paradoxně to nejhorší, to nejničivější a nejhloupější, co kdy který tvor vůči sobě i ostatním na planetě Zemi napáchal.
A to tím, že se neustále snažíme vodu regulovat, odvádět ji z jejích přirozených řečišť, připravujeme ji o její přirozené po tisíciletí utvářené břehy, tedy snažíme se ji mechanicky ovlivnit, pozměnit místo toho, abychom o její prostředí pečovali, chránili ho, pečujíc tak o vlastní podstatu života planety a tudíž i život svůj. Jak veskrze nesmyslná ve své podstatě je tato snaha, toto ničivé úsilí to přesně vyplývá z chápání proudící vody v přírodě tak, že břeh je pouze sekundární pro vodu v podstatě nedůležitý faktor, jehož změna nic neovlivní ve své podstatě. Že primární je voda sama, jako médium, které své břehy utváří a tak toto působení je možné nahradit činností člověka v konkrétním čase z důvodu pouze jeho vlastních konkrétních pohnutek.
Regulovat vodu bez respektu a ohledu k jejím tisíciletým korytům, měnit její břehy, pozměňovat je bez respektu a úvahy mají-li či nemají skutečně své životodárné opodstatnění se zřetelem na život sám na planetě Zemi, to je jako bojovat naprosto nesmyslný boj s následky příčin. To je veskrze sebedestrukční přístup. Je však pozoruhodné, že se tak ve skutečnosti již po staletí hloupě a bez hlubšího rozmyslu děje. Těmito zásahy jsou prakticky poznamenány všechny naše vodní toky. Následky těchto tragických zásahů do přírody se postupně začínají projevovat na klimatu planety, na kvalitě života i jeho perspektivě na této planetě.
V zásadě a v podstatě všechna tato „promyšlená“ regulační opatření, zásahy do přírodního a přírodou utvářeného systému proudění vody na planetě Zemi, bez hlubšího poznání jeho smyslu, podstaty, účelu a dopadu na život na Zemi, mají za následek pozdější rozsáhlé a nevratné škody, které se na bioflóře planety stále více začínají projevovat. Zoufalé ve své podstatě je pak pochopení, že tyto dramatické a násobící se škody pro veškerý život na planetě následně násobně převyšují lokální a často pomíjivý, či krátkodobý efekt, který se podařilo tímto nesmyslným, v globálu a podstatě, zásahem do těchto vén života na planetě Zemi dosáhnout.
Zdroj: www.memza.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
5.5.2014 14.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě