26.2.2014 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Voda – skutečné zlato XXI. století – 1. část
Více než třetina lidské populace trpí nejen nedostatkem pitné vody, ale i vody užitkové. Upozorňuje na to ekologický server memza.cz s tím, že tato část populace se tak potýká i s problémy spojenými s nedostatkem hygieny a nevyhovujícími sanitárními podmínkami.
Nejhorší situace je v Africe, kde 6 z 10 lidí nemá šanci použít „normální“ záchod a omýt si ruce teplou vodou po vykonání „potřeby“ Podle názoru Světové zdravotnické organizace tento stav způsobuje prudkou expanzi bakterií, virů a parazitů, které se nacházejí v lidských exkrementech. Následně dochází zpětně ke kontaminaci samotných zdrojů vody a zdrojů potravy, což s sebou následně přináší závažná onemocnění, zejména těch nejmenších dětí a tento stav je prvotní příčinou vysoké dětské úmrtnosti. V podstatě díky této situaci každoročně zemře na Zemi přes 3 miliony lidí, a z toho je 90% dětí. Infekční choroby, zejména střevní, decimují africkou populaci v opakujících se vlnách po desítky a stovky let .
Dnes už je nesporným faktem, že zdrojů zejména pitné, tzv. „sladké“ vody na planetě Zemi velmi rychle ubývá a tento trend se stále více zrychluje. Ještě před pár desítky let bylo africké jezero Čad výrazným orientačním bodem pro kosmonauty, kteří pobývali na oběžných drahách naší planety. Nyní je situace taková, že je z těchto výšek prakticky nerozpoznatelné, od roku 1965 se zmenšilo o 95%. Státy okolo něj postupně stále více trpí nedostatkem vody. Katastrofická situace je v Kamerunu, Nigérii zejména v Čadu, který v důsledku tohoto stavu už není schopný ani zavlažovat pole svých obyvatel a může jako stát v podstatě zaniknout v nejbližších letech.
Aralské jezero bylo ještě v roce 1960 čtvrtým největším na planetě, k roku 2010 se jeho objem snížil desetkrát. Stalo se tak v důsledku ekologické katastrofy, jejíž příčinou byl monstrózní projekt zavlažování pouští pro účely pěstování bavlny. Pět Velkých jezer v USA a Kanadě – Superior, Huron, Michigan, Ontario a Erie – zmenšují svou vodní plochu katastrofální rychlostí.
Největší agrokombinát na produkci rýže v Austrálii zabezpečoval svojí produkcí rýži pro 20 milionů lidí. V v roce 2007 produkce rýže skončila a agrokombinát byl uzavřen. Příčina? Absolutní nedostatek zdrojů vody způsobený zejména vysycháním podzemních zdrojů.
Na planetě Zemi již v podstatě vypukla válka o „zlato XXI. století“ – o vodu a její zdroje. Zatím je tato válka skrytá a chladná, ale jak dlouho ještě? Bez vody se stane planeta Země jedním velkým hřbitovem. A jak sezdá, začínají se naplňovat i ty nejčernější scénáře a civilizace již mílovými kroky kráčí k tomuto doslova mrtvému bodu.
Zdroj: www.memza.cz, ilustrační foto memza.cz (Opuštěné lodě na vyschlém dně Aralského jezera)
26.2.2014 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě