11.7.2024 17.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Voda v přírodních koupalištích v ČR je nyní dobrá
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku zůstává většinou dobrá. Hygienici od minulého týdne zrušili tři ze čtyř zákazů koupání, a to v rybnících Dlouhý na Orlickoústecku a Rosnička u Svitav, lidé se už mohou koupat i ve vodní nádrži Orlík u Podolska. V platnosti naopak zůstává zákaz pro nádrž Sedlice na Pelhřimovsku. Na několika dalších místech hygienici koupání nedoporučují, důvodem jsou většinou přemnožené sinice.
V rybníku Dlouhý byl zákaz koupání vyhlášen 20. července. Nyní je koupání v něm už možné, je ale vhodné se poté osprchovat. V rybníku Rosnička platil zákaz pouze týden. Hygienici ale koupání v něm stále nedoporučují. „Došlo ke snížení počtu sinic, přesto voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ uvedla Krajská hygienická stanice.
Podobná situace je na Plumlovské přehradě u Prostějova, kde se oproti předchozímu měření zhoršila kvalita vody na čtvrtý stupeň z pětibodové škály a podle hygieniků je nevhodná ke koupání. Vodu bez jakýchkoliv závad hodnotí hygienici stupněm jedna, při pátém stupni je voda nebezpečná ke koupání, proto se na místě v takovém případě zakazuje.
Nevhodná ke koupání je také voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Důvodem je především vysoký výskyt sinic a chlorofylu. Kvůli nevhodné vodě se zavřelo přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Koupat se lidé nadále nemohou ani v Pilském rybníku na Příbramsku, kde provoz přerušil provozovatel kvůli vysokému obsahu chlorofylu už na konci června.
Na Orlíku u Podolska na Písecku se kvalita vody za týden zlepšila z nejhoršího pátého stupně na nejlepší první. „Kvalita vody je tu tento týden vynikající,“ uvedli hygienici.
U kvality vody hraje podle nich roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou. Sinice obsahují látky, které mohou způsobovat různé alergické reakce. U lidí, kteří se koupají, se tak například mohou objevit kožní vyrážky, zarudlé oči nebo rýma.
Hygienici sledují kvalitu vody jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Jinde kvalitu vody nemonitorují, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
11.7.2024 17.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace