4.9.2013 9.25, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Voda ve Skalce je čistější než v některých částech Jesenice na Chebsku
Teploty posledních dní sice ke koupání příliš nelákají, i přesto řadu lidí zaujaly výsledky pravidelného měření kvality vody na chebských koupalištích. Na přehradě Skalka, která je neblaze proslulá problémem se sinicemi, jsou totiž podmínky ke koupání vhodnější než v některých částech přehrady Jesenice na Chebsku. Napsal to Karlovarský deník.
Podle odborníků se na rozvoji sinic podílí hned několik faktorů.
‚Na jedničku‘ už není v současné době kvalita vody na žádném místě na Chebsku. V jesenickém kempu Václav hygienici při posledních dvou měřeních zjistili zhoršenou kvalitu vody. Rybářská Bašta na Jesenici je sice momentálně vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, při měření v první polovině srpna byla kvalita vody také horší. Překvapením je ale voda na přehradě Skalka, která je až na jedno měření celé léto vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.
„Masový rozvoj sinic je typicky multifaktoriálním procesem, to znamená, že k tomu, aby sinice dosáhly stavu, kterému říkáme vodní květ, musí být splněno hned několik okolností,“ popisoval Deníku Blahoslav Maršálek, odborník z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity. Jak vysvětlil, v České republice je fosfor velmi často démonizován jako původce vodních květů sinic.
„Znečištění vodních toků a nádrží fosforem je určitě důležitou, ale rozhodně ne jedinou podmínkou masového rozvoje sinic. Sinice mají rády vodu teplejší, dostatečně průhlednou, s optimálním poměrem živin, bez přítomnosti látek typu pesticidy či farmaka. Jako další důležité faktory lze jmenovat biotické vztahy kolik a jakých je ve vodě jejich konkurentů o živiny a světlo řasy, rozsivky a vodní rostliny, složení zooplanktonu, který může je konzumovat, a samozřejmě rybí obsádka,“ sdělil.
ilustrační foto, Zdroj: Deník.cz
4.9.2013 9.25, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla