11.9.2012 17.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Voda ve studánkách Národního parku Podyjí není pitná
Zhruba desítka pramenů a studánek se nachází v Národním parku Podyjí (NP) a jeho bezprostředním okolí. Jak ale uvádí aktuální vydání bulletinu NP e-listí, ani v jedné z nich v blízkosti turistických cest není voda vhodná k pití.
Vyplývá to z pravidelného testu kvality vod, který zadali správci parku. Některé studánky jsou navíc kvůli relativně suchým létům vyschlé, jiné nesplňují požadavky hygieniků. „Pravidelně kontrolujeme vodu v pěti studánkách. Letos jsme ale vodu v červenci odebrali a nechali ověřit v akreditované laboratoři jen ve třech. Studánka Pod Lipami nedaleko Havraníků je po dvou suchých letech bez vody a Plačkovu studánku u Čížova se ještěnepodařilo po sesuvu půdy opravit,“ řekla referentka pro vodní hospodářství správy parku Martina Kosová.
Nejhůře z testů vyšla studna u Popické kaple. Voda zde, kromě nevyhovujících mikrobiologických ukazatelů, nesplňuje ani požadavky na zákal, množství železa a manganu. Přísnými měřítky hygieniků neprošly ani Mahrova studánka v blízkosti mostu Heleny Mniszkové na Vranovsku a ani Gruberova studánka u Šobeské lávky v lokalitě Devíti mlýnů. Voda v nich nesplňuje požadavky na mikrobiologické ukazatele. „Prakticky nám rozbor říká, že voda přišla do kontaktu se zbytkyživočichů. To je v přírodě velmi pravděpodobné,“ uvedla Kosová.
Zdravý člověk se může s klidem v duši takové vody napít. Citlivějším lidem může ale požití takové vody způsobit zažívací potíže a znepříjemnit pobyt v národním parku. Správci parku proto radí: V Podyjí do přírody vyrážet s plnou lahví pitné vody a nečekat, že jí cestou někde doplníme.
Naše voda
11.9.2012 17.45, Rubrika: Čistota vody a rekreaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě