16.6.2023 8.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Voda ve většině přírodních koupališť je v pořádku,špatná je v Dolcích u Trutnova
Voda ve většině kontrolovaných rybníků, přehrad a jezer v zemi zůstává zatím vhodná ke koupání, případně má jen mírně zhoršenou kvalitu. Výjimkou je přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova, v němž je voda podle rozborů provedených hygieniky nebezpečná ke koupání, a také tábořiště Podolsko na orlické přehradě s vodou nevhodnou ke koupání. Na třetím stupni z pěti, což znamená zhoršenou kvalitu vody, je Máchovo jezero, Stříbrný rybník v Hradci Králové a rybníky Kachlička na Havlíčkobrodsku a Rosnička na Svitavsku.
Bez závad je podle dosavadních rozborů voda v 19 prověřovaných přírodních koupalištích na jižní Moravě, v Plumlovské přehradě i na štěrkopískových jezerech Poděbrady v Olomouckém kraji a s výjimkou Kachličky také na Vysočině, kde hygienici kontrolují 16 koupacích míst. V Ústeckém kraji jsou výjimkami z výborné kvality jezero Chmelař na Litoměřicku a zatopený bývalý lom Varvažov na Ústecku, na obou těchto místech má voda ale jen mírně zhoršené vlastnosti.
V Dolcích u Trutnova kvůli špatné kvalitě vody skončila koupací sezona, provoz rekreačního areálu pokračuje. Za nebezpečnou hygienici označují vodu, v níž hrozí akutní poškození zdraví. Jinak je voda v Královéhradeckém kraji ke koupání převážně vhodná bez výhrad, mírně zhoršené vlastnosti má v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku.
Voda nevhodná ke koupání, jako je v Podolsku, představuje zdravotní riziko zejména pro děti, těhotné ženy a lidi s alergií nebo oslabeným imunitním systémem. „Je překročena hodnota ukazatele sinice, chlorofylu-a a snížená průhlednost,“ uvedli k Podolsku hygienici. V Jihočeském kraji je jinak kvalitní voda na koupání v Radavě na orlické nádrži, Staňkovském rybníku a na pláži u Černé v Pošumaví na lipenské přehradě. Mírně zhoršené vlastnosti má v rybníku Hejtman na Jindřichohradecku a u pláže v Lipně nad Vltavou.
V Horní Plané, která je rovněž u lipenské přehrady, je aktuálně voda vhodná ke koupání. „S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je však voda souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí – voda, u níž je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů,“ uvedli hygienici.
Rybník Rosnička na Svitavsku je na třetím stupni z pětibodové škály kvůli výskytu řas a sinic a průhlednosti do půl metru. Znamená to mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů a doporučení osprchovat se po koupání. Slabě znečištěná je voda v přehradě Seč na Chrudimsku v lokalitě Ústupky, dlouhodobě mírně zakalený je rybník Hluboký na Pardubicku, což je ale vlivem bahnitého dna běžný jev. Na ostatních místech v Pardubickém kraji je koupání možné bez obav.
V Libereckém kraji nemají výbornou kvalitu vody čtyři venkovní přírodní koupaliště, pro všechna z nich jde ale o obvyklý stav v tomto období. Vedle Máchova jezera, které je kvůli sinicím na třetím stupni z pěti, jsou na druhém stupni s mírně zhoršenými vlastnostmi vody rybníky v Zákupech, Nedamově u Dubé na Českolipsku a v Sedmihorkách v Českém ráji.
Jen mírně viditelně zhoršená jakost vody je také v košuteckém jezírku v Plzni, v oblasti na Radosti na přehradě Hracholusky na severním Plzeňsku a také v rybníku Bušek ve Velharticích v Plzeňském kraji. Výbornou kvalitu vody si uchovává přehrada Hracholusky na hrázi a také rybníky plzeňské bolevecké soustavy.
Na druhém stupni z pěti je voda ještě ve slepém rameni řeky Moravy známém jako Pahrbek u Napajedel, v Luhačovické přehradě a v nádrži Bystřička ve Zlínském kraji. Naprosto v pořádku je Štěrkáč v Otrokovicích, nádrž v Horní Bečvě a štěrkoviště v Novém Hrozenkově.
Většinou výbornou kvalitu má voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích. Na stupni dva s mírně zhoršenou vodou je jen písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, Pilský rybník na Příbramsku, koupaliště Vyžlovka na Praze-východ a Hradišťko I na Kolínsku. Voda má na těchto místech pouze sníženou průhlednost.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
16.6.2023 8.48, Rubrika: Čistota vody a rekreaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě