18.6.2018 0.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Voda většiny pražských koupališť je vhodná ke koupání
Ve většině pražských koupališť je voda vhodná ke koupání. Proti předchozímu měření z konce května se zhoršila průhlednost vody na přírodním koupališti Hostivař. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na webu.
Rozbory vody hygienici naposledy provedli v pondělí 11. června. Z koupaliště Šeberák, kde květnové testy odhalily sinice, budou výsledky pravděpodobně až příští týden v úterý.
„I přesto, že je jakost vody v pražských koupalištích na přijatelné úrovni, přesto hygienici lidem doporučují se po každém vykoupání důkladně osprchovat pitnou vodou,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.
Rozbory vody z přírodního koupaliště Hostivař ukázaly, že se zhoršila průhlednost vody. Voda je ale nadále vhodná ke koupání. Snížená kvalita vody je nadále v koupališti Džbán, kde je znatelné zakalení. Snížená průhlednost vody se v tomto přírodním koupališti objevuje pravidelně.
V Šeberáku zjistili hygienici přítomnost sinic hned při letošním prvním měření kvality vody 28. května. Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. V Šeberáku se problémy s kvalitou vody objevují opakovaně. V minulém roce takřka po celou sezonu byla voda v Šeberáku nevhodná ke koupání a většinu času platil zákaz koupání. Podle dnešního vyjádření hygieniků nebyly výsledky odběru vzorků vody z Šeberáku dodány, provozovatel je nyní musí podle zákona zajistit na své náklady. „Výsledky budou k dispozici pravděpodobně v úterý 19. června,“ uvedl hygienik.
V rybníce Motol a v biotopu Radotín je kvalita vody nadále hodnocena jedničkou, tedy jako vodavhodná ke koupání. Mimo provoz je zatím koupaliště Lhotka v Praze 4, které je zavřené od roku 2012. Zchátralé koupaliště se rekonstruuje. Zatím není jasné, jestli se práce na areálu s biotopovým koupalištěm stihnou dokončit ještě pro letošní sezonu.
Hygienici kontrolují vodu v koupalištích pravidelně. V Praze sledují pět přírodních koupališť, a to Lhotku, Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař, dále koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a betonovou nádrž Divoká Šárka. Kvalitu označují na pětistupňové škále piktogramy sluníček, která svou barvou označují odpovídající zdravotní riziko koupání. Při zhoršení kvality vody na oranžový a červený stupeň vydávají upozornění pro občany, tohoto stupně zatím voda v žádném ze sedmi kontrolovaných koupališť v Praze nedosahuje. O znečištění vody je návštěvníky povinen informovat i provozovatel koupaliště, a to po celou dobu trvání znečištění. Informace musí být umístěna na všech pokladnách u vstupu na koupaliště, nebo na viditelné místě v blízkosti koupaliště.
Podle předpovědi meteorologů pro Prahu bude víkendové počasí lákat k vodě. V sobotu mohou venkovní teploty vystoupat na 27 stupňů Celsia a v neděli ještě o stupeň výš. Na konci víkendu očekávají bouřky a příchod studené fronty.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
Aktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě