19.7.2024 7.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Voda z řeky Jihlavy by měla stačit k ochlazování nových bloků v Dukovanech
Voda z řeky Jihlavy by měla stačit k ochlazování nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Jedním z důvodů je také fakt, že nové bloky by měly být náhradou dosavadních, kterým končí životnost ve 30. letech, řekl ČTK Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. V současné době posudek EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, povoluje budování těchto dvou nových bloků.
Vláda ve středu oznámila, že nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF.
„V Dukovanech se plánuje náhrada dosavadních bloků, kterým končí životnost ve 30. letech novými reaktory, celkový instalovaný výkon by měl zůstat stejný, tedy dva gigawatty. V současnosti je kapacita Dalešické přehrady na Jihlavě pro účely chlazení elektrárny využita téměř z celé její kapacity, a měla by tak stačit pokrýt i potřeby nových bloků,“ uvedl Hrdinka.
Současné kladné stanovisko EIA umožňuje ČEZ výstavbu dvou bloků. „Při technickém řešení projektu se zaměříme na snížení potřebného množství surové vody na chlazení i na dodržení dalších environmentálních parametrů. Omezené množství vody v lokalitě je jedním z limitů, zvláště když samozřejmě počítáme se zhoršováním stavu vlivem klimatických změn,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Uvedl, že firma pracuje na odzkoušené variantě takzvaného suchého chlazení, které není závislé na velkém množství vody jako klasické chladicí věže. „Tato metoda je vyzkoušena a počítáme s ní pro nové bloky v Dukovanech. Řízení EIA bychom v tomto směru doplnili,“ dodal.
Tento systém používá tepelné výměníky k chlazení vody z kondenzátoru. Voda prochází uzavřenými potrubími a kanálky, které se chladí pouze proudícím vzduchem. Suché chlazení potřebuje více prostoru než mokré chlazení, protože vyžaduje velké množství vzduchu. Je také dražší na investici. V energetice se suché chlazení používá tam, kde není dostatek vody pro mokré chlazení, například v elektrárnách v pouštích.
V rámci stavby bloků i provozu Jaderné elektrárny Dukovany je klíčové, aby se nezhoršila bilance a jakost vody v Jihlavě, uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „Dle doposud předložených studií ČEZ by při stavbě a následném provozu nemělo dojít ke zhoršení vodní bilance nebo kvality vody v řece. Stavba i provoz budou ještě při přípravách dále posuzovány,“ dodal.
V případě poklesu odtoku vody z krajiny vlivem změny klimatu nebo budoucího rozšíření instalovaného výkonu Jaderné elektrárny Dukovany by podle Hrdinky musel být zřejmě postaven nový zdroj, například na paralelním toku řeky Oslavy, pokud to její hydrologické a geologické poměry umožní.
Recirkulovat vodu z řeky nejde, přírodně chladná voda z Jihlavy se v procesu chlazení částečně odpaří a zároveň ohřeje. „Voda sice recirkuluje v rámci elektrárny, konkrétně chladicího okruhu reaktoru, ale zároveň se obměňuje a doplňuje z řeky, kvůli nižšímu radiačnímu zatížení vypouštěné vody a lepší chladicí schopnosti,“ uvedl Hrdinka.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 19.7.2024 7.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách