17.6.2021 9.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vodácké půjčovny hlásí vyprodáno až do začátku července
Po dlouhé sportovní a rekreační odmlce způsobené pandemií COVID-19 a vládními opatřeními začínají lidé opět aktivně vyrážet do přírody. Jedním ze způsobů trávení volného času je i splouvání řek, které se těší v naší zemi značné oblibě. I když máme velké množství půjčoven sportovních lodí, které svým servisem umožní splouvat řeky široké veřejnosti, přesto většina z nich hlásí na začátek léta téměř plno.
„Na letošní červen evidujeme zvýšený zájem vodáků o půjčení lodí. Soboty jsou vyprodané až do státních svátků na začátku července. Také školy po loňské pauze pořádají červnové vodácké kurzy v podobné míře jako před pandemií. Z čehož máme ale velkou radost, je narůst počtu rodin s dětmi. Roste nám nová generace vodáků,“ konstatuje Anička Holubová z Půjčovny lodí Samba. I další půjčovna na Sázavě Bisport zaznamenává vyšší zájem o půjčení vodáckého vybavení než v minulém roce a na červencové státní svátky mají poslední volné kanoe. Velký zájem hlásí i půjčovny na Otavě, Lužnici a jiných řekách. Situace s dobrými vodními stavy a vyhlídkou tropických teplot přímo nahrává splout nějakou řeku. Sjízdná je třeba celá Ohře, Sázava z Ledče, Otava od Sušice, Dyje i další řeky, vody je zatím dostatek. Ale není to jen o snaze si maximálně užít.
„Lidé by měli být ohleduplní nejenom k ostatním vodákům, rybářům, majitelům přilehlých pozemků, ale také k přírodě. Měli bychom se chovat slušně a odpovědně,“ apeluje Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), která vydala vodácké desatero začínajícího vodáka. Největším problémem na vodě zůstává alkohol, který je zákonem zcela pro vodáky zakázaný. Jenže se to často porušuje a pokus legislativně navýšit povolený limit na 0,5 promile neprošel. Zůstává tak nulová tolerance. „Byl jsem svědkem události, kdy zcela namol opilá posádka nemohla vystoupit z lodě na břeh a přitom vezla sebou malé děti. Ty jen nešťastně sledovaly své rodiče a bály se pohnout. To už je přímo hazard s lidskými životy,“ popisuje situaci na řece Petr Ptáček.
Zároveň upozorňuje i na další nebezpečí: “Řeka je živel a může být velmi nebezpečná. Pozor by si měli dát hlavně začínající vodáci, kteří neumí dobře ovládat loď nebo nedokáží vyhodnotit rizika spojená s plavbou. Stačí, aby silněji zapršelo, řeka má zvýšený průtok a jezy se mohou stát velmi nebezpečnými. Začínající vodáci by tak měli splouvat řeky vždy s někým zkušenějším, případně si najmout průvodce. K ovládání lodě jsou nutné znalosti a zkušenosti, které sami jen těžko získáte,“ konstatuje Ptáček.
Zdroj a foto (nebezpečný jez Drachov): AVTS
17.6.2021 9.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě