19.7.2012 5.10, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Vodárenské věže v Praze VI – Věž v Libni
S užíváním vody a jejím zásobováním je spojena celá řada architektonicky zajímavých staveb, jako jsou třeba vodárenské věže. Jen v Praze jich je několik, jak mapuje seriál na facebookové verzi portálu Naše voda.
Vodárenskou věž v Libni v ulici Na Slovance (roh Davídkova ulice) ve stylu holandského majáku postavil v roce 1903 – 1904 stavitel František Schlaffer podle projektu Kanceláře vodárenského královského hlavního města Prahy. Vodárenská věž je čtyřpodlažní, na kruhovém půdorysu, měří na výšku 42 metrů. Všechna patra byla původně pospojována žebříky. Od 17. prosince 1904 až do 60. let 20. století zásobovala část Libně Káranskou vodou. V těchto letech probíhala výstavba Severního Města, věž byla opravena, poněkud necitlivě z ní ale byly odstraněny secesní prvky, demontováno vnitřní zařízení a převedena na místní zprávu. Od roku 1991 je vodárenská věž prohlášena za kulturní památkou.
Nyní je vodojem v rekonstrukci probíhající od roku 2008 díky soukromé investici, přičemž cílem je využít stavbu k obytným účelům. Veškeré architektonické prvky zůstanou zachovány, opraveny jsou podle dobové dokumentace a fotografií z roku 1905. Rekonstrukce věžového vodojemu v pražské Libni je ukázkou náročné přestavby historicky chráněné památky, která se díky soukromým financím dočkala své záchrany. Stavba tak po dlouhých letech chátrání našla zcela nové uplatnění formou netradičního a atypického bydlení.
Facebook Naše voda
19.7.2012 5.10, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě