25.6.2018 0.36, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vodárna Plzeň měla loni čistý zisk 74 milionů
Vodárna Plzeň a.s., která je od ledna 2016 opět stoprocentně městskou firmou, hospodařila loni s čistým ziskem 74 milionů korun, který byl meziročně o 27 procent nižší. V roce 2015, kdy firmu ještě vlastnila francouzská skupina Veolia, byl zisk 73 milionů Kč.
Loňské tržby podniku vzrostly oproti roku 2016 o tři procenta na 1,255 miliardy Kč, řekl ČTK Ludvík Nesnídal, generální ředitel podniku, který zásobuje pitnou vodou přes 230.000 obyvatel, z toho zhruba 75 procent v Plzni a zbytek v jejím okolí.
„Letos je plán tržeb stejný, čistý zisk by se měl ale pohybovat kolem 42 milionů korun. Je to hlavně kvůli odpisům z nově převzaté vodohospodářské infrastruktury (majetek v hodnotě téměř 4,8 miliardy Kč) a také kvůli větším investicím do sítí,“ uvedl.
Většinu prostředků ze zisku podnik investuje zpět do infrastruktury. Dividendy si město nevyplácí a ani v příštích letech s nimi nepočítá. Podnik má zpracovaný desetiletý plán financování obnovy vodohospodářské infrastruktury s ročním plněním 231 milionů Kč. Z toho 131 milionů Kč půjde do kanalizace a zbytek do vodovodů. Investice jsou dlouhodobě zhruba stejné, ale dnes je hradí více Vodárna, zatímco v éře Veolie více investovalo město. „Na opravy a běžné investice si vyděláme vodným a stočným. Dalším zdrojem jsou odpisy,“ řekl ředitel.
Firma má patnáctiletý úvěr 700 milionů Kč. „Koupili jsme vodohospodářskou infrastrukturu na Vinicích a Lochotíně, a město těch 700 milionů zaplatilo za akcie (98,5 procenta) Veolii,“ uvedl Nesnídal. Firma tak od roku 2016 splácí 50 milionů Kč ročně. „To se v našem hospodaření samozřejmě projevuje,“ řekl. Letos v lednu převedlo město vodohospodářský majetek na Vodárnu, kromě dotacemi podpořené úpravny a čistírny, které po dobu udržitelnosti zůstávají v majetku města.
Podnik loni prodal 12,297 milionu metrů krychlových pitné vody, což bylo meziročně o 5000 metrů krychlových více. Z toho domácnosti tvořily 7,475 milionu metrů krychlových, meziročně šlo také o minimální nárůst. Z firem jsou největšími odběrateli Plzeňská teplárenská, společnost ČEVAK, Fakultní nemocnice Plzeň, Vězeňská služba a město Plzeň.
Vedle Plzně působí firma ještě hlavně na Kralovicku, Nýřansku, ve Starém Plzenci a Stoděu „Nových příležitostí mimo Plzeň moc není, provozovatelé si to drží. V lokalitách, kde byla loni koncesní řízení, jsme vše obhájili,“ řekl ředitel. Letos se připravuje řízení na provoz čistírny v Kralovicích a infrastruktury pro sdružení obcí Město Touškov, Kozolupy a Bděněves, kde chce firma pozici obhájit.
Zdroj: ČTK
25.6.2018 0.36, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace