20.11.2024 11.44, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Na Pardubicku zdraží poplatky o 3 procenta
Vodné a stočné v Pardubicích a okolních obcích zdraží v příštím roce o tři procenta. Za metr krychlový vody domácnosti od ledna vydají bezmála 153 korun. Čtyřčlenná rodina si ročně připlatí asi 500 korun. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice František Masař.
Podle ředitele cena za vodu stoupne pod inflaci, která je 3,9 procenta. Vodu od vodáren odebírá v regionu okolo 164.000 lidí, což je 37.000 odběrných míst. Jeden odběratel spotřebuje v průměru 88 litrů denně. Navýšení cen je podle Masaře nezbytné, protože vodárny musí investovat do vodárenské infrastruktury.
„Potřebujeme mít určitý objem finančních prostředků na nové investice, máme plán obnovy, spravujeme 1200 kilometrů vodovodní sítě a 800 kilometrů kanalizací. Každoročně musíme opravit stovky až tisíce metrů infrastruktury,“ řekl Masař.
Vodné letos stojí 74,56 koruny a za stočné zákazníci platí 73,77 koruny, dohromady to je 148,33 koruny za metr krychlový. Vodné bude stát od nového roku 76,78 koruny za metr krychlový a stočné 76 korun, celkem 152,78 koruny. Takzvaně sociálně únosná cena je pro Pardubický kraj stanovená na 179,58 koruny.
Do cen vody se promítají investiční projekty. V letošním roce vodárny vybudovaly vodojem Kasalice za 40 milionů korun. V příštím roce postaví například vodojemy Vysoké Chvojno a Koudelka a Moravany. Jsou to investice za desítky milionů korun. Větší projekty, jako byly v minulých letech úpravny vody v Hrobicích a Mokošíně za 800 milionů korun, se zatím opakovat nebudou, mimo jiné i kvůli tomu, že skončily evropské dotace.
„Hrobice byly obrovské. V současné době nemáme investice, které by převyšovaly 100 milionů korun, většinou se jedná o menší úpravy technologií, což jsou řády desítky milionů korun. V současné době máme dotaci na kanalizaci v Hrobicích, jinak dotační evropské programy už neběží,“ řekl Masař.
V regionu Pardubicka neteče voda samospádem, vodárny ji hodně musí čerpat, což navyšuje náklady na dodávky vody. Společnost také platí Povodí Labe za čerpání povrchové a podzemní vody, každoročně se poplatky zvyšují. Cenu pak navyšuje i to, v jaké lokalitě daná vodárna funguje, řekl Masař.
„Například v Praze je vodárenská síť koncentrovaná, má o mnohem víc zákazníků, proto tam může být voda o něco levnější. Třeba Kladno a Mělník mají dlouhé přivaděče, o které se musí starat, voda tam je ještě dražší než u nás,“ řekl Masař. Pardubické vodárny také odebírají část vody z Chrudimi, kde se také chystají na příští rok zdražovat, dodal ředitel.
Město Pardubice vlastní 42,5 procenta akcií firmy. Další podíly drží města a obce v okolí.
Zdroj: ČTK
20.11.2024 11.44, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizaceAktuality
Po Vltavě mezi Budějovicemi a Kořenskem plulo letos 8844 lodí
Akt. 21.11.2024 0.45Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Řetězec Tesco letos poprvé neumožní prodej kaprů z kádí, doplní Lidl a Billu
Akt. 21.11.2024 0.41Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony