20.12.2015 13.16, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vodné a stočné 2016: Na Frýdlantsku se zvýší o 3,4 procenta
Odběratelé na Frýdlantsku zaplatí v příštím roce na vodném i stočném za metr krychlový včetně DPH 97,97 koruny. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23 000 obyvatel Frýdlantského výběžku.
Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun. Severočeská vodárenská, která zásobuje vodou větší část Libereckého kraje, zdražila jen o dvě procenta. Odběratelům se cena za krychlový metr od příštího roku zvýší na 98 korun včetně DPH. Vodohospodářské sdružení Turnov, které zásobuje hlavně odběratele na Semilsku, bude o cenách teprve rozhodovat.
FVS zdražila hlavně vodné, jehož cena se meziročně zvedla o více než osm procent na 40 korun. „Potřebujeme udělat havarijní opravy úpravny vody Bílý Potok, kde se snažíme získat evropské peníze na rekonstrukci, některé opravy tam ale už nesnesou odkladu,“ uvedl Olyšar. Cena vody na příští rok podle něj nepokrývá kompletně nároky na obnovu vodárenského majetku. „Generujeme ročně šest až sedm milionů na obnovu, potřebovali bychom 26 milionů,“ poznamenal ředitel.
Ještě vyšší je ale stočné, které vzrostlo na 57,95 Kč za krychlový metr. „Především čistírny odpadních vod ve Frýdlantu a Novém Městě pod Smrkem jedou na třetinu projektovaného výkonu. V posledních pěti letech jsme přišli o všechny průmyslové odběratele,“ vysvětlil Olyšar. Objem zpracovávané odpadní vody kvůli tomu výrazně klesá, náklady na provoz zařízení jsou ale pevné, což zvyšuje cenu stočného.
FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. V minulých letech už společnost modernizovala úpravnu vody ve Frýdlantu, kde kvalita vody dlouhodobě nesplňovala hygienické limity. V průměru tam voda obsahovala v litru 54 miligramů dusičnanů, evropské normy dovolují jen 50 miligramů. Problém vyřešila linka reverzní osmózy za 15 milionů korun, jež dokázala množství dusičnanů snížit.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
20.12.2015 13.16, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace