25.6.2018 8.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Vodní krize tvrdě zasáhla i Čínu
Čína v současné době čelí obrovské krizi. Překvapivě však tato hrozba nesouvisí s vojenskými machinacemi v Jihočínském moři nebo nepředvídatelnou politikou svého severokorejského souseda. Hrozba přichází tentokrát zevnitř.
V poslední době se hodně napsalo o vodní krizi, které čelí Kapské Město. Odborníci se stále nemohou dohodnout, kdy přijde takzvaný „Den nula“ a obyvatelům už více nepoteče voda z kohoutků. Na světě však každým rokem přibývá stále větší a větší počet zemí, kterým hrozí podobné problémy. Jednou z nich je právě Čína, která čelí skryté krizi. Ta však podle odborníků může brzy vybuchnout jako časovaná bomba.
Hlavní problém spočívá v geografii. Až 80% čínských zdrojů vody se nachází v jižních částech země, ale převážná většina zemědělské produkce pochází z centrálních a severních regionů. Čína tvoří přibližně 20% světové populace, jelikož její počet obyvatel převyšuje hodnotu 1,5 miliardy. Země však pokrývá pouze přibližně 7% sladkovodních zdrojů na světě. Celkem nepoměrná situace, což se v poslední době začíná projevovat. Co je ještě horší, rapidní průmyslový rozvoj za posledních 50 let vedl k obrovským změnám v tom, jak Čína využívá a znečišťuje své zásoby vody.
Jelikož hospodářství roste nevídanou rychlostí, zůstává otázkou, kdo dostane výhodu v přístupu k vodě. Například v roce 2015 až 85% vody v Pekingu se využívalo pro zemědělství a průmysl, přičemž soukromé spotřebě zůstal jen nepatrný zbytek. Přestože samotná krize je zakořeněna v přirozeném a částečně nezbytném vývoji, čínská vláda také nese výrazný podíl minimálně na urychlení tohoto procesu.
Vláda už léta uměle snižuje ceny vody. Zatímco se tento krok může zdát z teoretické stránky morální srozumitelný, skutečnost, že Čína nikdy neoplývala velkými zásobami vody, dělá z této strategie kolosální chybu. Ta se projevuje mimo jiné v tom, že lidé prostě plýtvají vodou a využívají ji absolutně neefektivně. A co, vždyť je levná.
Zpráva Světové banky odhalila, že Čína používá až desetkrát více vody na jednotku výroby než jakákoli jiná průměrná moderní země. Obrovské znečištění ovzduší jen zhoršilo tento problém, přičemž někteří lidé už dnes pociťují vážné následky.
Celý článek si můžete přečíst na partnerském webu průmyslová ekologie, a to na: http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/104178/vodni-krize-tvrde-zasahla-i-cinu.aspx, ilustrační foto: pixabay
25.6.2018 8.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy