25.7.2022 7.44, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Vodohospodáři se obávají, aby kaly nespadly do systému emisních povolenek
Evropský parlament vyzývá k tomu, aby zařízení na spalování komunálního odpadu byla od roku 2026 začleněna do systému EU ETS. V případě termického zpracování kalů z čistíren odpadních vod by se tato část kalů mohla dostat do emisního systému.
Kvůli regulačním požadavkům nebo kontaminaci jsou některé kaly z čistíren odpadních vod tepelně zpracovávány, a to i ve spalovnách komunálního odpadu. „Pakliže budou zařízení na spalování komunálního odpadu zahrnuta do systému ETS, měl by mít kal z čistíren odpadních vod nulovou hodnotu emisí skleníkových plynů (GHG), protože je v drtivé většině složen z biogenního uhlíku. Čistírenské kaly by měly zůstat vyloučeny z EU-ETS,“ tvrdí evropská vodohospodářská asociace EurEau.
Směrnice o obchodování s emisemi (2003/87/ES) stanovuje, že s ohledem na emise skleníkových plynů (CO2, v některých případech také plně fluorované uhlovodíky, oxid dusný) podléhá provoz některých zařízení systému obchodování s emisemi. Evropský parlament navrhuje začlenění zařízení na spalování komunálního odpadu do evropského systému pro obchodování s emisemi od roku 2026. Vodohospodáři tento návrh odmítají. „Nařízení by nemělo žádný řídící účinek na klimatickou politiku, naopak by způsobilo dodatečnou administrativní zátěž a s tím související náklady pro dotčené společnosti,“ vysvětluje EurEau.
Kal z čistíren odpadních vod (ČOV) je nevyhnutelným vedlejším produktem, který vzniká čištěním městských odpadních vod. Podle čl. 3 odst. 2 písm. b) směrnice 2008/98/ES o odpadech jsou kaly z ČOV z definice „komunálního odpadu“ vyloučeny. Polovina čistírenských kalů se používá na zemědělské půdě, čímž se nejenom uzavírá smyčka pro fosfor a dusík, ale dochází také k tomu, že uhlík je vázán v zemědělské půdě. V některých případech takový postup ovšem není možný. Je to proto, že účinné čištění zvláště znečištěných odpadních vod vede ke kontaminaci čistírenských kalů.
O problematice již portál Naše voda informoval na: https://www.nase-voda.cz/stanovisko-eureau-k-revizi-systemu-emisnich-povolenek-s-dopadem-na-obor-vak/.
Plné znění výše publikovaného článku po přístupu do systému na:
ilustrační foto (ÚČOV Praha) Naše voda
25.7.2022 7.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy