25.5.2012 15.27, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Vodohospodáři se shodli s Rakušany na nových opatřeních na Dyji
Zástupci Jihomoravského kraje se v Brně dohodli spolu s dolnorakouskými a jihomoravskými vodohospodáři na Studii o společných opatřeních v oblasti ochrany vod na hraniční řece Dyji. Oznámila to dnes mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Projednali i další projekty ke zkvalitnění informovanosti a připravenosti při povodních na jižní Moravě a v Rakousku. Partneři tak mohou předložit společný projekt Evropskému fondu regionálního rozvoje. Pokud bude dotace ve výši téměř 45 milionů korun schválena, může celá akce odstartovat již v říjnu 2012 a skončit o dva roky později.
Už příští rok v létě tak budou Vranovskou přehradu tři měsíce brázdit aerační lodě. Ty by měly prověřit účinnost metody provzdušnění vody, zejména v problematickém úseku u Bítovské zátoky, kde hrozí rozmnožení sinic. Další typ lodi bude v případě jejich zvýšeného výskytu sinice z hladiny sbírat a ekologicky likvidovat.
„Jedná se o pilotní projekty. Na Vranovské vodní nádrži jsme tyto lodě ještě nepoužili, ale výborné výsledky měla aerační loď v roce 2009 na Brněnské přehradě. Nesmíme však zapomenout, že Vranovská přehrada je zcela jiného rázu a proto mohou být výsledky odlišné,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy s.p. Radim Světlík. Podle něj je udržení kvality vody v nádrži Vranov prioritou zejména proto, že je zdrojem pitné vody a zároveň slouží i k rekreaci.
Kromě čistoty vody trápí vodohospodáře i takzvané rizikové dřeviny v úsecích pod nádrží Vranov, které jsou při povodních naplaveny do níže položené nádrže Znojmo. Kritická situace nastala za povodně v roce 2006, kdy náplavy dřeva ohrozily jak vodní dílo Znojmo, tak i občany města. Česko-rakouská skupina má nyní zmapovat množství rizikových dřevin ve vybraných úsecích řeky a navrhnout opatření k ochraně vodního díla Znojmo.
Povodňová opatření mají posílit také další měřící stanice. Stanice Červený Hrádek na řece Vápovce bude mít charakter ultrazvukového čidla, stejně jako v Hardeggu na Dyji. V obci Podhradí nad Dyjí bude zřízeno nové ultrazvukové měření, v Dačicích na Moravské Dyji je pak navržena nová limnigrafická stanice a dále na vodním díle Dešná srážkoměrná stanice.
„Nový systém bude napojen na systém dosavadní, který komunikuje s vodohospodářským dispečinkem Povodí Moravy, “ doplnil ředitel pro správu povodí (Povodí Moravy, s.p.) Antonín Tůma.
Dalším z bodů jednání bylo, zda a jakým způsobem zprůchodnit Dyji mezi Vranovskou a Znojemskou přehradou pro migraci ryb i ostatních živočichů. Havarijnímu znečištění na řece pak mají zabránit norné stěny, pro něž chtějí vodohospodáři vybudovat na řece Dyji v Podhradí nad Dyjí a na Želetavce u Koberova jezu zázemí pro instalaci zařízení k eliminaci dalšího šíření ropných látek a jiných havárií.
Zdroj: Povodí Moravy
25.5.2012 15.27, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě