19.6.2020 12.26, Rubrika: Statistiky a kauzy
Vody je dostatek, je přesvědčeno šest Pražanů z deseti
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
Dostatek vody
Dvě třetiny Pražanů ve výzkumu potvrdila, že v Praze je vody dostatek. Přesto však výrazná většina z nich používá alespoň některé úsporné prvky. “Nejčastěji používané jsou pákové baterie, které najdeme v 95 % domácnostech. Dále lidé dbají na to, aby zapnuli myčku nebo pračku, až jsou plné (76 %) a také poměrně často používají WC STOP (73 %),” upřesňuje Miloš Rybáček z agentury IBRS, která výzkum již potřetí realizovala. Více než polovina z nás pravidelně kontroluje těsnění vodovodních kohoutků. Zajímavé je také srovnání s předchozími lety. Patrná je snaha neplýtvat vodou a tak v porovnání s rokem 2016 narostl počet lidí, kteří si uvědomují, že je dobré zavírat vodu při mydlení rukou a používat kelímek při čištění zubů.
Oblíbená kohoutková
Výzkum také zjišťoval, zda lidé dávají při pití přednost vodě z vodovodu a běžně ji doma pijí. „Průzkum potvrzuje dlouhodobě vysokou oblibu kohoutkové vody. Pravidelně ji dnes pije 85 % Pražanů,“ zdůrazňuje Marcela Dvořáková, ředitelka komunikace Pražských vodovodů a kanalizací. Jejich počet se oproti poslednímu výzkumu v roce 2018 mírně zvýšil a zajímavá je také vyšší obliba kohoutkové u žen.
Sprcha nebo vana?
Co vítězí v pražských domácnostech? Podle výzkumu jednoznačně sprcha. Průměrně se sprchujeme zhruba jedenkrát denně a jen 1,2 krát týdně si najdeme čas na koupel ve vaně.
Dřez nebo myčka?
Nádobí doma myjeme přibližně 1,8 krát denně, častěji však ve dřezu než v myčce. “Dnes ji přitom vlastní už více než polovina pražských domácností. Myčku najdeme spíše u vícečetných rodin, majitelů rodinných domků a lidí s vyšším vzděláním,“ upozorňuje Miloš Rybáček z IBRS. To, že jde o velmi oblíbený domácí spotřebič, dokládá i fakt, že je v těchto domácnostech používána v průměru 1,2 krát denně. Naopak mytí nádobí ve dřezu preferují starší lidé, dvoučlenné domácnost a lidé bez maturity.
Jak často pereme?
Pračku v pražských domácnostech průměrně pouštíme zhruba každé tři dny, konkrétně 2,3 krát týdně. “Frekvence praní oproti roku 2018 klesla. Stejně jako dříve však roste přímo úměrně s počtem členů domácnosti,” doplňuje Rybáček.
Zaléváme méně než dříve
V době sucha závlahu potřebují také naše zahrady. Podle výzkumu vodou kropíme zahrady téměř třikrát a květiny v bytech zaléváme téměř dvakrát týdně. Milovníky květin najdeme zejména ve vícečetných domácnostech a opět u lidí s vysokoškolským vzděláním. Celkově však zahrady zaléváme méně než v předchozích letech.
Co nepatří do kanalizace?
Poměrně vysoké procento lidí podle výzkumu neví, že do kanalizace nepatří například odpad z kuchyňských drtičů (21%), zbytky jídel (21%), léky (15%), fritovací oleje (15%), chemikálie (14%) a vlhčené ubrousky (10%).
Jeden den v pražských domácnostech:
1 177 000 x osprchování
638 000 x umytí nádobí v dřezu
406 000 x umytí nádobí v myčce
215 000 x koupelí ve vaně
191 000 x praní prádla
141 000 x zalití pokojových květin
23 000 x zalití zahrad
PVK, ilustrační foto Naše voda
19.6.2020 12.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy