10.3.2015 15.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
VOS Jičín nedostane za chyby v Čisté Cidlině z EU 17 mil. Kč
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín nedostane kvůli nesrovnalostem při stavbě kanalizací Čistá Cidlina z Evropské unie doplatek dotace ve výši 648.000 eur (17,5 milionu korun). ČTK to řekla mluvčí vodáren Magdaléna Doležalová. EU dosud vodárnám zadržovala poslední platbu dotace 60 milionů korun. Evropská komise nakonec při schvalování závěrečné zprávy k projektu rozhodla, že vodárny dostanou jen 43 milionů korun.
Zkrácení dotace Evropská komise zdůvodnila nesrovnalostmi při zadávacím řízení a následné administraci projektu. Čistá Cidlina se stavěla v letech 2008 až 2009 a přišla téměř na 700 milionů korun. EU na stavbu poskytla dotaci přes 300 milionů korun, zbytek platila VOS hlavně z úvěru 13 milionů eur (asi 350 milionů korun) se splatností na 20 let.
Vodárny odmítají označit zkrácení dotace jako pokutu za pochybení, z ekonomického pohledu tím prý podniku nevznikla škoda nebo ztráta. „Zároveň se situace nedotkne ani cen vodného a stočného, které společnost drží již třetím rokem na stejné úrovni,“ uvedl obchodně-ekonomický náměstek vodáren Zbyněk Němec.
Vodárny uvedly, že nepřiznaných 17,5 milionu korun bylo v rámci Čisté Cidliny proinvestováno. „VOS tak vlastně tuto část zaplatila ze svého a navýšila tím hodnotu svého majetku,“ uvedl ředitel VOS Richard Smutný, který podnik vede od konce roku 2012. Připustil, že zadávací dokumentace byla nedbale zpracovaná, čímž vznikly potíže již při výběrovém řízení.
Soutěží na Čistou Cidlinu se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vodárnám loni udělil milionovou pokutu. Vodárny pochybily, když uzavřely dodatek ke smlouvě, který prodloužil celou zakázku o 50 týdnů. Pochybily také při hodnocení nabídek. V obou případech to podle ÚOHS ovlivnilo výběr nejvhodnější nabídky. Podnik podal proti pokutě rozklad a rozkladové řízení dosud neskončilo.
Stavbou Čistá Cidlina se v minulosti několikrát zabývalo jičínské zastupitelstvo. Podle části zastupitelů údajně v soutěži nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun. Debaty se v Jičíně vedly i o možnosti vymáhat po stavební firmě Geosan Group mnohasetmilionové penále za údajné nesplnění termínu díla. Město zvažovalo i to, že by po bývalém představenstvu vodáren vymáhalo náhradu škody ve výši desítek milionů korun.
Jičínské vodárny v okrese zásobují vodou zhruba 60.000 lidí a jejich akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou. Předloni společnost při tržbách 182 milionů vykázala ztrátu osm milionů korun.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
10.3.2015 15.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace