5.11.2016 2.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Vrt Thor na Islandu mapuje možnosti geotermální energie
Vrt s příznačným jménem Thor geotermálního výzkumného projektu „Iceland Deep Drilling Project“ by měl před koncem letošního roku dosáhnout hloubky 5 kilometrů a teploty 1000 stupňů Celsia. Informuje o tom populárně-vědecký server osel.cz.
Island je už dneska jednou ze zemí, které vypouštějí nejméně oxidu uhličitého na světě. 70 procent spotřeby elektřiny pokryjí z vodních elektráren a geotermální energie se postará o ten zbytek. Islanďané si dokonce pohrávají s představou, že budou posílat svou obnovitelnou elektřinu podmořským kabelem do Velké Británie. Projekty dalších vodních elektráren, které by zatopily další kusy snové krajiny Islandu, se ale setkaly s urputným odporem místních obyvatel. Proto se teď islandští energetici soustředili na využití geotermální energie.
Je to rozhodně dobrý nápad, celý Island sedí na pěkně vulkanicky horkém místě. Cílem projektu je vylepšit technologii produkce geotermální energie a také přispět k výzkumu zemských hlubin. Na projektu se také podílejí badatelé Kalifornské univerzity v Davisu a v Riverside, Stanfordu a Oregonské univerzity, stejně jako finance americké vědecké agentury National Science Foundation (NSF).
Během projektu Iceland Deep Drilling Project už vzniklo několik geotermálních vrtů, do nichž pak vědci záměrně zaváděli chladnou vodu. V jednom z vrtů se jim podařilo dosáhnout výkonu, který by umožňoval produkci 36 megawattů elektrické energie, pokud by takové zařízení bylo připojeno k elektrické síti. Což nebylo. Projekt IDDP vrtá na poloostrově Reykjanes, který představuje jihozápadní výběžek Islandu. Tento poloostrov je místem, kde nad hladinu moře zasahuje Středoatlantický hřbet, tedy rozhraní tektonických desek v Atlantickém oceánu.
Letos v srpnu v projektu Iceland Deep Drilling Project opět zahájili vrtání do vrstev staré lávy a horkého podzemí poloostrova Reykjanes. 7. září tímto vrtem dosáhli hloubky 3 kilometrů a pokračují dál. Před koncem letošního roku hodlají dosáhnout hloubky 5 kilometrů, kde očekávají rekordní teplotu kolem 1 000 stupňů Celsia. Tam pak chtějí pomocí této pekelné teploty a tlaku 200 atmosfér vytvořit superkritickou vodu, tj. takovou, jejíž teplota a tlak přesahují kritické body (374 °C a 22,05 Mpa). U supekritické vody se významně mění celá řada fyzikálních a chemických vlastností. Jednou ze zajímavých změn je i to, že superkritická voda obsahuje mnohem více energie, nežli obyčejná vodní pára. I poté, co urazí vzdálenost 5 kilometrů k zemskému povrchu, bude taková voda mít teplotu 400 až 600 stupňů Celsia.
Běžné geotermální stanice produkují asi tak 5 megawattů elektřiny na jeden vrt. Tenhle vrt projektu Iceland Deep Drilling Project, který by měl dosáhnout do vrstev se žhavým magmatem, by měl zvládnout 50 megawattů. Pokud Thor uspěje, tak lidé projektu IDDP chtějí vrtat a hledat geotermální energii i v jiných částech světa, a nejspíš hlouběji, než kam dosáhne Thor.
Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: IFL Science 25. 10. 2016, Wikipedia (Iceland Deep Drilling Project), foto: (Reykjanes, magická krajina geotermální energie), autor: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.
5.11.2016 2.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě