17.6.2023 12.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace
VÚV TGM hodnotil ukazatele stavu povrchových vod
Celou řadu inspirativních textů přináší aktuální číslo časopisu Vodohospodářské technicko-ekonomické informace (VTEI), který vydává Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka (VÚV TGM).
Jedním z nich je rozsáhlý text s řadou výpočtů a grafů s názvem: „Hodnocení trendů v koncentracích chemických a fyzikálně-chemických ukazatelů stavu povrchových vod“, v jehož závěru autorský kolektiv konstatuje, že „výsledky trendů ukazují, že pro hodnocené polyaromatické uhlovodíky se projevuje zlepšení nebo alespoň stálý stav. Tyto prognózy však mohou být překonány navrhovanými změnami na evropské úrovni v hodnocení fluorantenu, kde má být významně zpřísněn limit, a limit pro benzo[a]pyren má být naopak zrušen (takže by se tento ukazatel vůbec nehodnotil)“.
Zlepšení je předpovězeno i pro adsorbovatelné organicky vázané halogeny a dusičnanový dusík. Naopak mírné zhoršení bylo indikováno pro BSK5, nikl a amoniakální dusík, nicméně pro BSK5 se v hodnocení stavu zhoršení nejspíš neprojeví a u dusičnanového dusíku lze předpokládat, že vzhledem k velkému zdražení průmyslových hnojiv se situace nejspíš zlepší. Příčiny, proč by mělo dojít ke zhoršení koncentrací pro rozpuštěný nikl, nejsou jasné, nicméně i u něj je navrhována přísnější hodnota environmentální kvality. Ukázaly se zde slabiny tohoto hodnocení, neboť skutečný průběh naměřených koncentrací málokdy může dostatečně vyjádřit lineární nebo dvousekční model. Z výsledků také vyplývá, že statistické hodnocení trendů znečišťujících látek není vhodná metoda pro jednotlivé profily. Kromě omezení, vyplývajících z lineárních trendů, jen malá část profilů splní pro většinu ukazatelů požadavky na délku časové řady a počet měření. Výsledky tedy není možné použít pro identifikaci profilů, jež zatím splňují limit dobrého stavu, ale hrozí, že se brzy zhorší. Dá se předpokládat, že jsou využitelné spíš pro zjišťování celkových tendencí jednotlivých ukazatelů, i zde ovšem jenom za předpokladu, že se významně nezmění podmínky – ať již hydrologické, nebo úroveň antropogenních vlivů. Nicméně i tak by mělo být hodnocení trendů doplněno dalšími typy analýz: např. porovnáním předpovězených a skutečných výsledků hodnocení stavu, podílem nevyhovujících měření v jednotlivých tříletích, nebo porovnáním tříletých průměrů.
Příspěvek vznikl v rámci řešení interního grantu VÚV TGM „Hodnocení trendů v koncentracích chemických a fyzikálně-chemických ukazatelů stavu povrchových vod“. Za poskytnutí dat děkují autoři státním podnikům Povodí.
VÚV TGM., ilustrační foto (přehrada Dalešice) Naše voda – Nina Havlová
Celý text je možné nastudovat na: https://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2023/06/6550-casopis-VTEI-3-23.pdf
17.6.2023 12.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Poradna