19.4.2024 14.19, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Výborný: Na plnění evropské směrnice se ČR bude schopna připravit
Na plnění požadavků evropské směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou 10. dubna letošního roku schválil Evropský parlament, se bude naše země schopna v průběhu příštích 20 let připravit. V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes uvedl při návštěvě Ústřední čistírny odpadních vod v Praze ministr zemědělství Marek Výborný.
Uvedenou směrnici se podle ministra podařilo také úsilím České republiky „dostat do nějakých realistických možností do budoucna“. Za důležitou považuje ministr mimo jiné skutečnost, že se evropské povinnosti nebudou týkat nejmenších čistíren odpadních vod (ČOV) v nejmenších obcích které by náklady s nimi spojené neměly z čeho hradit a ani stát by neměl k dispozici dostatek dotačních prostředků. „Důležité je, že náklady nepůjdou jen na vrub státu, případně provozovatelů ČOV, ale budou se na nich podílet i ti, kteří ta rezidua látek do vody dodávají, to znamená kosmetický nebo farmaceutický průmysl. Výsledek (znění směrnice) považuji za rozumný a vyvážený, a budeme schopni se na to určit připravit, jakkoli ty náklady, i tady, v Praze, budou nemalé,“ uvedl ministr.
Ten si v průběhu dnešní návštěvy Ústřední čistírny odpadních vod v Praze prohlédl také Novou vodní linku, seznámil se s rekonstrukcí staré vodní linky a s výrobou biometanu, a také se zařízením na výrobu recyklované vody, která slouží k výrobě piva ERKO.
Nová vodní linka – fotoreportáž přinášíme na našem FB zde.
Jak již portál Naše voda informoval, některé podmínky pro čištění odpadních vod jsou již nyní v ČR plně implementovány (např. to, že městské odpadní vody prochází sekundárním čištěním, tedy odstraněním biologicky rozložitelných látek). Směrnice nově klade za povinnost zajistit odvádění a čištění těchto vod již pro aglomerace nad 1 000 ekvivalentních obyvatel (prozatím byl limit směrnice 2 000 ekvivalentních obyvatel). Další změnou, která je ovšem v českém právním řádu již zavedena, je povinnost na čistírnách realizovat terciární čištění (tj. odstraňování dusíku a fosforu), a to pro veškeré čistírny v aglomeracích nad 150 000 ekvivalentních obyvatel do roku 2039, zatímco pro menší čistírny nad 10 000 ekvivalentních obyvatel do roku 2045.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
19.4.2024 14.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Hlavní zprávy