29.10.2013 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Výlov Bohdanečského rybníka zpestřilo loučení s ptáky
Jedním z mnoha rybníků, na nichž o prodlouženém víkendu proběhly podzimní výlovy, byl také Bohdanečský rybník na Pardubicku. Akci navštívila i redakce portálu Naše voda, fotoreportáž si můžete prohlédnout na naší facebookové verzi.
Bohdanečský rybník je největší vodní plochou o rozloze 158,5 hektaru z kdysi rozsáhlé pardubické rybniční soustavy. Možná i proto obsahoval výlov kromě klasického průběhu některé další doplňkové prvky, například „loučení s ptáky“, které návštěvníkům zprostředkovala Agentura ochrany přírody a krajiny. Kdo měl štěstí, mohl na místě zahlédnout i orla mořského, který se na Bohdanečském rybníku zastavil na svých cestách. Rybník totiž patří mezi Evropsky významné lokality a je také od roku 2004 oficiální ptačí oblastí., kromě toho je také Národní přírodní rezervací.
Zpestřením výlovu, zejména pro malé děti, byla možnost nachytat si do přinesených nádob vylovené, ale menší netržní ryby, především různé malé plotice (viz ilustrační foto). Stejně jako při některých větších výlovech mohli návštěvníci výlovu na místě ochutnat pokrmy z ryb, například rybí guláš, a popít jedenáctistupňové pivo Kapřík.
Pardubická rybniční soustava je považována za starší než mnohem známější soustava jihočeských rybníků. Její počátky nejsou přesně známy, ví se ale, že již v roce 1513 byl dokončen Opatovický kanál, který napájí většinu rybníků v okolí Lázní Bohdaneč. Rybníky ale byly postupně zase rušeny. Zatímco v roce 1560 existovalo na Pardubicku 230 rybníků, v roce 1743 jich již bylo pouze 157 a v roce 1802 se již hospodařilo jen na 69 rybnících. Zanikl i tamní největší rybník Čeperka s plochou přes 1 000 hektarů, Bohdanečský rybník je tak dnes největší vodní plochou, druhý v pořadí za ním je rybník Matka, který byl obnoven v letech 1999 až 2000.
V době tahu se na Bohdanečském rybníků shromažďuje až 5 000 divokých kachen a hus velkých, místní tůně jsou vhodným biotopem pro různé obojživelníky, vodní hmyz, měkkýše a vodní rostliny. Předmětem ochrany ptačí oblasti je chřástal kropenatý, kuňka ohnivá, modrásek bahenní či vážka jasnoskvrnná.
Naše voda – Petr Havel, foto Naše voda – Nina Havlová
29.10.2013 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace