19.10.2011 11.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Výraznější zdražení vodného a stočného postihne v příštím roce maximálně 7 procent lidí
Skokové zdražení vodného a stočného díky tomu, že Evropská Komise neproplatí Česku 10 miliard korun na modernizaci a výstavbu nových čistíren odpadních vod (ČOV), postihne v praxi pět až sedm procent obyvatel ČR.
V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes uvedl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák. Plošně se podle jeho údajů zvýší ceny vody zcela jistě o nárůst daně z přidané hodnoty (z 10 na 14 procent, tedy o čtyři procenta) a o rostoucí náklady na budování ČOV, například rostoucí ceny energií. „V průměru se tak mohou ceny vodného a stočného v příštím roce zvýšit o 10 až 15 procent,“ podotýká Barák.
Problém ale budou mít obce a města, která s dotacemi z Bruselu počítala a dosud je nevyužila. Z větších měst je to například Plzeň, která již avizovala nárůst cen vody o zhruba 22 procent. Obecně se ale podle Baráka týká navýšení cen vodného a stočného spíše menších obcí a tam, kde jsou dosud ceny vody nízké. „V takových případech může vodné a stočné podražit až o 33 procent,“ předpokládá Barák.
O tom, kolik budou lidé za vodu v příštím roce skutečně platit, se v současné době jedná. Většina společností zveřejňuje ceny vodného a stočného v průběhu prosince, menší část koncem listopadu. Portál Naše voda bude o finálních cenách vodného a stočného informovat pravidelně aktualizovaným výčtem těchto cen.
O záměru EU stopnout čerpání peněz na ČOV podle Baráka SOVAK ví. Evropská Komise přitom totiž již dříve dala najevo, že nebude proplácet peníze na projekty, na nichž mají vydělávat soukromé firmy, které se navíc na posty provozovatelů vodovodních a kanalizačních sítí nedostaly prostřednictvím veřejných soutěží.
Petr Havel
19.10.2011 11.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy