6.11.2018 16.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Výzvou pro obor vodohospodářství je také osvěta veřejnosti
Osvěta veřejnosti, ale i představitelů obcí i politické reprezentace je jedním z nejdůležitějších úkolů pro obor vodohospodářství v ČR. Shodli se na tom účastníci letošní 16. konference „Provoz vodovodů a kanalizací,“ která probíhá v brněnském Orea Hotel Voroněž.
Jak totiž v úvodu konference připomenul předseda Svazu vodního hospodářství ČR a generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala, zatímco o suchu a jeho riziku se veřejnost dozvídá dnes a denně, o zdrojích pitné vody se v médiích mluví málo. „Je tomu tak i proto, že i přes nepřízeň počasí dokázaly vodárenské společnosti v ČR zásobovat obyvatele dostatkem kvalitní pitné vody, takže nikdo vlastně nic nepoznal a náš vodní blahobyt byl suchem nedotčený,“ konstatoval Kubala. To ale nemusí trvat věčně, a právě proto je podle něj třeba nasměrovat mínění politiků tak, aby byl v naší zemi zajištěn dostatek vodních zdrojů i do budoucnosti.
O potřebě osvěty mluvil i náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Ten zmínil především úsilí ministerstva v osvětě o projektech, týkajících se zasakování vod v intravilánech obcí, což je důležitá součást pro posílení obecních zdrojů vody. Přesto ale není podle Kříže o tyto projekty mezi starosty zatím příliš velký zájem. Se vzděláváním, především nově zvolených zastupitelů, počítá i Svaz měst a obcí (SMO). Podle předsedy představenstva SMO Františka Lukla má svaz připraveny šestihodinové kurzy zaměřené například na budování obecní infrastruktury, kam spadá mimo jiné i vodohospodářství. „To, co je pod zemí, je mnohdy důležitější než to, co je vidět nad ní,“ popsal důležitost kvalitní vodohospodářské infrastruktury Lukl.
S tím souvisí i vytváření dostatečných finančních prostředků na obnovu infrastruktury, které sleduje v rámci šetření benchmarkingu v posledních letech Ministerstvo zemědělství (MZe). Z dosud provedených šetření přitom mimo jiné podle náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleše Kendíka vyplynulo, že zejména v malých obcích je potřeba edukace o hospodaření s vodohospodářským majetkem nutná a také MZe proto podle náměstka připravuje příslušná školení.
Jak přitom připomíná ředitel Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák, na osvětu nezapomínají samozřejmě ani vodohospodáři, kteří v minulosti vyškolili právě celou řadu školitelů na téma vodohospodářství pro své partnerské subjekty. SOVAK ČR se kromě toho hodlá podle Vlasáka aktivně podílet na tvorbě domácí vodohospodářské legislativy, neboť se stal jako členská organizace Hospodářské komory ČR v rámci sekce pro životní prostředí oficiálním připomínkovým místem k posuzování zákonů. Kromě toho poskytuje SOVAK ČR odborné vodohospodářské poradenství pro stanoviska SMO, a pro města a obce je podle Lukla „dobrým a důležitým partnerem“.
Hlavním organizátorem konference Provoz vodovodů a kanalizací je SOVAK ČR, na dvoudenní akci je přítomno na 500 účastníků, má 12 hlavních partnerů a 16 partnerů. Na konferenci se také prezentuje 30 vystavovatelů. Generálními partnery akce jsou společnosti Brněnské vodárny a kanalizace, a.s. a VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.
Naše voda, ilustrační foto (konference Provoz vodovodů a kanalizací 2018) Naše voda – Nina Havlová
6.11.2018 16.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách