22.10.2019 16.47, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Za kontaminování vody v Dejvicích uložil soud peněžité tresty
Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči, uložil soud peněžité tresty ve výši 140.000 a 100.000 korun. Vyplývá to z trestního příkazu, který na žádost ČTK poskytla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Rozhodnutí je podle ní pravomocné.
Obžalobu na dva zaměstnance PVK – tehdejšího vedoucího střediska provozu sítí Otakara Mrkvu a technoložku Pavlu Dobrou – podalo státní zastupitelství loni v dubnu. Vinilo je z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozilo až pětileté vězení nebo zákaz činnosti. Soud však dvojici uznal vinnou mírněji postihovaným přečinem – nedbalostním ohrožováním zdraví závadnými potravinami. Za ten jim mohl uložit maximálně půlroční odnětí svobody.
Dejvice a Bubeneč zůstaly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Požití vody znečištěné viry a bakteriemi způsobilo podle soudu zdravotní problémy nejméně 5100 lidem, přičemž nejméně 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.
Kontaminaci předcházela oprava vodovodního řadu pocházejícího z roku 1960. Mrkvovi obžaloba vyčítala konkrétně to, že před připojením potrubí zpět do distribuční sítě nezajistil kvalitní propláchnutí v celé jeho délce. Dobrá pak podle obžaloby nenařídila provedení kontrolních laboratorních odběrů pitné vody z opravovaného řadu.
Oba zaměstnanci dříve v médiích jakoukoliv vinu odmítli, zastaly se jich i PVK. Pokud by Mrkva nezaplatil peněžitý trest ve výši 140.000 korun, musel by si odpykat sedm měsíců vězení. Dobrá by v případě neuhrazení uložených 100.000 korun strávila za mřížemi o dva měsíce méně.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
22.10.2019 16.47, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace